Pisałem ostatnio o moich pierwszych doświadczeniach z GOTEKiem. Początki nie były tak proste jak sobie to wyobrażałem przy jego kupnie, szczęśliwie sprzęt udało się ostatecznie ujarzmić. Nie był to jednak koniec, a dopiero początek zabaw z tym emulatorem stacji dyskietek. Kolejny krok to modyfikacje sprzętowe jakie można wykonać we własnym zakresie. Poznaj te najbardziej popularne 🙂
Sprzętowe modyfikację GOTEKa: głośnik (speaker), wyświetlacz OLED, enkoder obrotowy (KY-040)
Przyznam, nie spodziewałem się, że tyle ciekawych modów jest możliwych to wykonania w GOTEKu. Te najbardziej popularne to:
- głośnik (ang. speaker) udający / naśladujący odgłosy prawdziwej stacji dyskietek FDD (ang. Floppy Disk Drive). Jest to przyjemny wg mojej opinii dodatek i zarazem najłatwiejszy w instalacji. Wystarczy połączyć mini głośniczek z pinami znajdującymi się z tyłu urządzenia o nazwie JB.
- moduł wyświetlacza OLED 0,91″ 128×32 I2C / IIC (SSD1306 (SH1106)). Umożliwia wyświetlanie większej ilości informacji np. nazw przeglądanych obrazów dyskietek. Ta modyfikacja dobrze współgra z impulsatorem obrotowym jednak nie wymaga go. Nie ma konieczności dodawania enkodera obrotowego, chociaż uprzyjemnia on dodatkowo korzystanie z GOTEKa
- enkoder / impulsator obrotowy KY-040 z przyciskiem. Wygląda i działa trochę na zasadzie popularnego potencjometru. Dzięki niemu oraz wcześniej zainstalowanemu modułowi OLED możliwe jest płynne przewijanie (prawo / lewo) na wyświetlaczu długich nazw plików obrazów dyskietek oraz wybieranie danej „dyskietki”.
Na koniec pozostaje jeszcze rzeźbienie w samej obudowie o ile zainstalowałeś moduł OLED. Wersja najmniejsza i moim zdaniem najlepiej się prezentująca → 0,91″ 128×32 o wymiarach 38 x 12 [mm] jest i tak większa od fabrycznie zastosowanego wyświetlacza segmentowego. Tym samym powiększenie miejsca na ekran będzie konieczne. Alternatywa chyba nawet lepsza, to kupno gotowej ramki na portalu aukcyjnym pod konkretny model wyświetlacza lub druk 3D nowej obudowy z gotowego projektu w sieci.
źródło: https://github.com/keirf/flashfloppy/wiki/Hardware-Mods
0 komentarzy