Procesory Intel z serii Pentium to ponad 20-letnia historia na rynku komputerów. Obecnie zostały zastąpione nowoczesnymi rozwiązaniami, jednak w czasach swojej świetności był to kawałek dobrego sprzętu 🙂 Dzisiaj nadal chętnie wykorzystywane w komputerach z epoki przez komputerowych entuzjastów i geeków.

Teoretycznie najszybszym możliwym dostępnym procesorem marki Intel dla płyt głównych opartych o Socket 7 są procesory Intel Pentium MMX 233MHz i dorównują prędkością kolejnej serii procesorów Pentium II, które to rozpoczynają taktowanie właśnie od magicznej cyfry 233MHz. Co ciekawe istniała linia procesorów mobilnych, gdzie występowały także wersje taktowane zegarem 266MHz oraz mityczny 300MHz (z dużym prawdopodobieństwem fake – ktoś słyszał, nikt nie widział), to seria procesorów mobilnych o nazwie Pentium Tillamook.

Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz mod / working L2 cache

Jako, że Intel Pentium Tillamook MMX jest wersją mobilną i pomimo, że pasuje do desktopowych płyt głównych Socket 7 niestety nie ruszy od razu po włożeniu do komputera. Konieczna jest mała modyfikacja, chodzi o dodatkowe połączenie pinów procesora. Umożliwia to w ogóle jego uruchomienie oraz działanie pamięci cache drugiego poziomu (L2 cache).

Modyfikacja polega na połączeniu pinów (lutowanie). Należy zwrócić uwagę, że połączenie w dolnej części procesora wymaga izolacji pinów 2-3, a piny 1-4 muszą zostać trwale połączone. Z kolei w partii górnej trwałe połączenie powinny być pomiędzy pinami 2-3. Więcej szczegółów na załączonych zdjęciach.

Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz multiplier mod (x4) – modyfikacja mnożnika

Teoretycznie już w tym momencie procesor jest gotowy do uruchomienia, ale żeby wykorzystać jego pełny potencjał należy wykonać jeszcze jedną modyfikację umożliwiającą ustawienie mnożnika x4 (bez tej modyfikacji procesor uzyska maksymalny mnożnik x3,5). Na poniższym obrazie widać, że procesor Tillamook ma inne położenie pinu BF2 w stosunku do procesora K6 (które używają mnożników wyższych niż 3,5). Aby móc więc ustawić mnożnik x4 na płycie głównej Socket 7 z procesorem Tillamook należy trwale połączyć pin BF2 i pin NC.

Tillamook MMX 266MHz multiplier mod (x4)

Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz – jaka płyta główna ? / best working motherboard

Na koniec warto powiedzieć kilka słów samych o płytach głównych. Jako, że Pentium Tillamook nie jest to typowy procesor pod Socket 7, a zmodyfikowana wersja mobilna, może i z pewnością nie uruchomi się na każdej płycie głównej (nawet po modyfikacji procesora). Ma on swoje wymagania i głównie chodzi tutaj o niskie napięcia VCore. Procesor pracuje na napięciu 1,9V co jest dużo mniejszym napięciem w porównaniu do procesorów Intel czy AMD, które działają na napięciach 3,3 – 3,5V! Tak więc w pierwszej kolejności należy poszukać płyty głównej, gdzie można ustawić napięcie w okolicach +/- 2,0V. Ale nawet standardowa płyta z gniazdem Socket 7 spełniająca warunki niskich napięć może być niewystarczająca (prawdopodobnie ze względu na starszy bios), stąd przedstawiam kilka przykładowych płyt głównych na jakich były wykonywane testy oraz wyniki:

  • Gigabyte 586ATX – Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz działa / working
  • SOYO SY-5EH – Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz działa / working
  • PCPartner-35-8333-03 – Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz nie działa / not working
  • ASUS TX97-L – Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz nie działa / not working
  • ASUS TX97-XE – Intel Pentium Tillamook MMX 266MHz nie działa / not working

Podsumowując można przyjąć, że do poprawnego uruchomienia i działania procesora Intel Pentium Tillamook MMX potrzebna jest mocna płyta główna (prawdopodobnie większość płyt Super Socket 7 będzie działać) oraz wyżej opisane modyfikacje samego procesora.

źródło: vogons.org, 3dfx.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *