DOS (ang. Disk Operating System) to pierwszy dyskowy system operacyjny dla komputerów oraz mikrokomputerów opracowany w latach osiemdziesiątych. Czas, gdy królowały stacje dyskietek miękkich / elastycznych (ang. FDD). To na nich głównie przenoszono dane pomiędzy komputerami.
Okazuje się, że jest jednak możliwość przegrywania plików pomiędzy jednostkami z pominięciem dyskietek, których pojemność nie grzeszy(ła) wielkością.

Aby jednak mieć możliwość przegrywania danych pomiędzy dwoma wybranymi komputerami należy spełnić minimum dwa czynniki:

 • posiadać przewód Null modem
 • mieć zainstalowany system operacyjny DOS (osobiście testowałem w wersji 6.22) na jednostkach, które mają zostać połączone między sobą

W momencie gdy posiadamy już przewód null modem oraz dwa działające komputery z DOSem można przystąpić do ich konfiguracji. Należy wiedzieć, że w wymienionym przykładzie i przy użyciu oprogramowania Microsoft jeden z komputerów będzieserwerem„, a drugiklientem„. Komputer typu serwer będzie służył jednie do udostępniania swoich zasobów (dysków) i nie będzie można na nim pracować na czas działania oprogramowania (INTERSRV.EXE).

Komputer kliencki po podłączeniu do serwera będzie mógł korzystać z udostępnionych zasobów (dysków) do czasu aktywnego połączenia pomiędzy komputerami.

Połączenie komputerów w DOS przewodem Null modem – konfiguracja INTERLNK.EXE i INTERSRV.EXE

 • Na początek połącz (zepnij) obydwa komputery (porty R-S232) przewodem null modem (alternatywnie możesz użyć przewodu LapLink)
 • przejdź do komputera, który będzie służył jako serwer. Tam w katalogu DOSa odszukaj i uruchom program INTERSRV.EXE, który musi pozostać cały czas uruchomiony
 • kolejno na komputerze, który będzie klientem przejdź do edycji pliku config.sys i dopisz następujący wiersz DEVICE=C:\DOS\INTERLNK.EXE , gdzie C:\DOS wskazuje na ścieżkę, w której znajduje się plik INTERLINK.EXE
 • wykonaj restart komputera klienckiego (kombinacja klawiszy CTRL ALT DEL)
 • po ponownym uruchomieniu klient powinien automatycznie połączyć się z serwerem (będzie to widoczne w programie INTERSRV.EXE)
 • w tym momencie posiadasz pełny dostęp do zasobów serwera, które zostały zmapowane jako dodatkowe wirtualne dyski na Twoim komputerze klienckim
 • jako dodatek (moim zdaniem zdecydowanie zalecany) przydatny będzie tutaj Norton Commander lub inny podobny menadżer plików, który znacznie ułatwi i uprzyjemni operację na plikach i katalogach (folderach).

Teoretycznie to już wszystko, jednak bonusowo chciałbym opisać jeszcze jedno zapomniane oprogramowanie, które działa moim zdaniem zdecydowanie lepiej niż wbudowane DOSowe połączenie InterLink, czyli LapLink.

Tak, teraz czas na wisienkę na torcie, którą notabene odkryłem kilka dni temu. Podczas renowacji laptopta TOSHIBA T1950CS okazało się, że stacja dyskietek FDD jest niesprawna. W tym momencie nie miałem jak przerzucić potrzebnych plików na dysk twardy HDD komputera. I tak odkryłem oprogramowanie LapLink.
Test przeprowadziłem na ostatniej natywnej wersji rekomendowanej pod DOS czyli 5.0 (działa także w Windows 3.1).

 

 • przewód Null modem / LapLink cable (testowałem obydwa i soft działa poprawnie na każdym)
 • oprogramowanie LapLink Traveling Software (polecam 5.0)
 • zainstaluj / wgraj oprogramowanie LapLink Traveling Software na dwóch docelowych komputerach
 • połącz powyższe komputery (porty RS-232) przewodem LapLink / Null modem
 • uruchom program LL5.EXE (w przypadku wersji 5.0) na obydwu połączonych komputerach
 • gotowe, w tym momencie możesz przegrywać (i nie tylko) pliki z jedno komputera na drugi i vice versa 🙂

Plus i minus to jedyne co widzę, plus i minus to jedyne co słyszę 😉 Czas podsumować i przedstawić moją subiektywną opinię na temat oprogramowania do łączenia komputerów przewodem Null modem / LapLink w DOS.

Niewątpliwym plusem oprogramowania InterLink jest to, że jest on dostępny od razu z poziomu DOS (od wersji 6.x). Aby jednak skorzystać z pełni jego możliwości jak i zresztą samego DOSa należy zaopatrzyć się jeszcze Norton Commandera. W przypadku połączenia poprzez InterLink jeden z komputerów (serwer) jest jedynie „dawcą narządów” i nie może być normalnie użytkowany jak to ma miejsce w oprogramowaniu LapLink.

LapLink musi być dodatkowo zainstalowany na komputerach, które maja być razem spięte w „sieć”. Jednak po instalacji i połączeniu dwóch jednostek umożliwia ich jednoczesne wzajemne użytkowanie (przegrywanie danych i nie tylko). Dodatkowo LapLink Traveling Software posiada wbudowany graficzny menadżer plików, który moim zdaniem prezentuje się bardzo ładnie nawet dzisiaj w 2020 roku 😉


2 komentarze

user · 4 sierpnia 2022 o 15:06

Norton Commander od którejś wersji (3? 4?) ma to wbudowane! AFAIR można tez przepychac równoległym 🙂

  Bartłomiej_Speth · 7 sierpnia 2022 o 08:41

  O widzisz 🙂 dobrze wiedzieć!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *