DOS (ang. Disk Operating System) to pierwszy dyskowy system operacyjny dla komputerów oraz mikrokomputerów opracowany w latach osiemdziesiątych. Czas, gdy królowały stacje dyskietek miękkich / elastycznych (ang. FDD). To na nich głównie przenoszono dane pomiędzy komputerami.
Okazuje się, że jest jednak możliwość przegrywania plików pomiędzy jednostkami z pominięciem dyskietek, których pojemność nie grzeszy(ła) wielkością.
- Null modem / LapLink oraz INTERLNK.EXE i INTERSRV.EXE
- Połączenie komputerów w DOS przewodem Null modem – konfiguracja INTERLNK.EXE i INTERSRV.EXE
- Połączenie dwóch komputerów w DOS dzięki LapLink cable i software
- Co jest potrzebne do połączenia dwóch komputerów poprzez LapLink ?
- Jak połączyć komputery poprzez LapLink Traveling Software ?
- InterLink vs. LapLink plusy i minusy
Null modem / LapLink oraz INTERLNK.EXE i INTERSRV.EXE
Aby jednak mieć możliwość przegrywania danych pomiędzy dwoma wybranymi komputerami należy spełnić minimum dwa czynniki:
- posiadać przewód Null modem
- mieć zainstalowany system operacyjny DOS (osobiście testowałem w wersji 6.22) na jednostkach, które mają zostać połączone między sobą
W momencie gdy posiadamy już przewód null modem oraz dwa działające komputery z DOSem można przystąpić do ich konfiguracji. Należy wiedzieć, że w wymienionym przykładzie i przy użyciu oprogramowania Microsoft jeden z komputerów będzie „serwerem„, a drugi „klientem„. Komputer typu serwer będzie służył jednie do udostępniania swoich zasobów (dysków) i nie będzie można na nim pracować na czas działania oprogramowania (INTERSRV.EXE).
Komputer kliencki po podłączeniu do serwera będzie mógł korzystać z udostępnionych zasobów (dysków) do czasu aktywnego połączenia pomiędzy komputerami.
Połączenie komputerów w DOS przewodem Null modem – konfiguracja INTERLNK.EXE i INTERSRV.EXE
- Na początek połącz (zepnij) obydwa komputery (porty R-S232) przewodem null modem (alternatywnie możesz użyć przewodu LapLink)
- przejdź do komputera, który będzie służył jako serwer. Tam w katalogu DOSa odszukaj i uruchom program INTERSRV.EXE, który musi pozostać cały czas uruchomiony
- kolejno na komputerze, który będzie klientem przejdź do edycji pliku config.sys i dopisz następujący wiersz DEVICE=C:\DOS\INTERLNK.EXE , gdzie C:\DOS wskazuje na ścieżkę, w której znajduje się plik INTERLINK.EXE
- wykonaj restart komputera klienckiego (kombinacja klawiszy CTRL ALT DEL)
- po ponownym uruchomieniu klient powinien automatycznie połączyć się z serwerem (będzie to widoczne w programie INTERSRV.EXE)
- w tym momencie posiadasz pełny dostęp do zasobów serwera, które zostały zmapowane jako dodatkowe wirtualne dyski na Twoim komputerze klienckim
- jako dodatek (moim zdaniem zdecydowanie zalecany) przydatny będzie tutaj Norton Commander lub inny podobny menadżer plików, który znacznie ułatwi i uprzyjemni operację na plikach i katalogach (folderach).
Teoretycznie to już wszystko, jednak bonusowo chciałbym opisać jeszcze jedno zapomniane oprogramowanie, które działa moim zdaniem zdecydowanie lepiej niż wbudowane DOSowe połączenie InterLink, czyli LapLink.
Połączenie dwóch komputerów w DOS dzięki LapLink cable i software 🙂
Tak, teraz czas na wisienkę na torcie, którą notabene odkryłem kilka dni temu. Podczas renowacji laptopta TOSHIBA T1950CS okazało się, że stacja dyskietek FDD jest niesprawna. W tym momencie nie miałem jak przerzucić potrzebnych plików na dysk twardy HDD komputera. I tak odkryłem oprogramowanie LapLink.
Test przeprowadziłem na ostatniej natywnej wersji rekomendowanej pod DOS czyli 5.0 (działa także w Windows 3.1).
Co jest potrzebne do połączenia dwóch komputerów poprzez LapLink ?
- przewód Null modem / LapLink cable (testowałem obydwa i soft działa poprawnie na każdym)
- oprogramowanie LapLink Traveling Software (polecam 5.0)
Jak połączyć komputery poprzez LapLink Traveling Software ?
- zainstaluj / wgraj oprogramowanie LapLink Traveling Software na dwóch docelowych komputerach
- połącz powyższe komputery (porty RS-232) przewodem LapLink / Null modem
- uruchom program LL5.EXE (w przypadku wersji 5.0) na obydwu połączonych komputerach
- gotowe, w tym momencie możesz przegrywać (i nie tylko) pliki z jedno komputera na drugi i vice versa 🙂
InterLink vs. LapLink plusy i minusy
Plus i minus to jedyne co widzę, plus i minus to jedyne co słyszę 😉 Czas podsumować i przedstawić moją subiektywną opinię na temat oprogramowania do łączenia komputerów przewodem Null modem / LapLink w DOS.
Niewątpliwym plusem oprogramowania InterLink jest to, że jest on dostępny od razu z poziomu DOS (od wersji 6.x). Aby jednak skorzystać z pełni jego możliwości jak i zresztą samego DOSa należy zaopatrzyć się jeszcze Norton Commandera. W przypadku połączenia poprzez InterLink jeden z komputerów (serwer) jest jedynie „dawcą narządów” i nie może być normalnie użytkowany jak to ma miejsce w oprogramowaniu LapLink.
LapLink musi być dodatkowo zainstalowany na komputerach, które maja być razem spięte w „sieć”. Jednak po instalacji i połączeniu dwóch jednostek umożliwia ich jednoczesne wzajemne użytkowanie (przegrywanie danych i nie tylko). Dodatkowo LapLink Traveling Software posiada wbudowany graficzny menadżer plików, który moim zdaniem prezentuje się bardzo ładnie nawet dzisiaj w 2020 roku 😉
2 komentarze
user · 4 sierpnia 2022 o 15:06
Norton Commander od którejś wersji (3? 4?) ma to wbudowane! AFAIR można tez przepychac równoległym 🙂
Bartłomiej_Speth · 7 sierpnia 2022 o 08:41
O widzisz 🙂 dobrze wiedzieć!