Ten wpis jest kontynuacją przygody z rozbudową oraz odnową notebooka od Lenovo, model ThinkPad T430. Laptop przeszedł gruntowny „remont” oraz szereg ulepszeń i aktualizacji, o których chciałbym tutaj napisać, ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia 🙂
Jak odnowić laptopa Lenovo ThinkPad T430 – notebook refurbishment ?
Po tym jak zakupiłam ThinkPada T430 i okazało się, że jednak nie jest on w stanie prawie idealnym (a miał taki być wg opisu aukcji) postanowiłem przywrócić jego wygląd do stanu jak najbardziej przypominający fabryczny (nowy). Cały proces trwał kilka tygodni z uwagi, że w miarę jak wymieniałem kolejne części, dochodziłem do wniosku, że następne też należy zmienić. _Rzeczy_ wymienione na nowe:
- obudowa dolna
- obudowa górna / palmrest
- nowy touchpad (niestety starego nie dało się odzyskać, ponieważ są one wklejane na stałe w obudowę palmrestu)
- nowe przyciski / klawisze touchpada
- nowy skin / naklejka na klapę matrycy
- ramka matrycy oraz sticker z logotypem Lenovo ThinkPad T430
- bateria BIOS
- koszyk dysku twardego / dysku SSD
W trakcie wymiany obudowy dolnej oraz palmrestu cały laptop został rozmontowany na części. Dzięki temu mogłem wyczyścić płytę główną oraz aluminiowy szkielet, do którego przykręcone są podzespoły, obudowy górna, dolna oraz matryca z klapą.
Lenovo ThinkPad T430 restmod – possible upgrades / rozbudowa i aktualizacja sprzętowa laptopa
Mając już solidną bazę i podstawę do dalszych działań, przyszła kolej na to co tygrysy lubią najbardziej czyli rozbudowa sprzętowa ThinkPada T430. Laptop otrzymał nowy dysk SSD (GoodRam CX400 256GB SATA III S.M.A.R.T), najmocniejszy / maksymalny możliwy procesor Intel Core i7-3840QM (w początkowej fazie był to i7-3630QM, jednak wymieniłem go na ten najszybszy), pamięć RAM SO-DIMM PC – DDR3 16GB (2x8GB) Ripjaws 1866MHz CL11 1,35V (wcześniej zainstalowałem pamięci o szybkości 1600MHz, obecnie są najszybsze dostępne). Lenovo ThinkPad T430 otrzymał także mocniejszą ładowarkę (zasilacz Lenovo 45N0052 135 W). Ze względu na pojemną baterię chciałem przyspieszyć proces jej ładowania.
Na koniec na palmrest zostały przyklejone naklejki Windows 7, Intel Core i7 oraz Lenovo Enhanced Experience 3. Tak jest było to na oryginalnej obudowie, z wyjątkiem naklejki Intel Core i7 (wcześniej była tam Intel Core i5 vPro).
Lenovo ThinkPad T430 cooling upgrade / zmiana układu chłodzenia oraz ciekły metal
W początkowym etapie odnawiania oraz rozbudowy laptopa Lenovo ThinkPad T430 zainstalowałem mocniejszy procesor niż oryginalny Intel Core i5. Szybszy procesor Intel Core i7-3630QM powodował, że system mocno się nagrzewał (100-102 °C) i uruchamiał się sprzętowy throttling co jest zdecydowanie niekorzystne pod kątem wydajności całego komputera. Kupiłem więc lepsze chłodzenie z AliExpress (dla wersji z dedykowaną kartą graficzną) oraz przy kolejnej wymianie procesora na Intel Core i7-3840QM postanowiłem nałożyć zamiast mojej ulubionej pasty termoprzewodzącej (Arctic Cooling MX-4) płynny / ciekły metal Coollaboratory Liquid Extreme. Doznałem szoku, o ile sama wymiana chłodzenia spowodowała, że temperatury pozostały na podobnych poziomach jednak zmniejszył się hałas wentylatora, to zmiana pasty z Arctic Cooling MX-4 na Coollaboratory Liquid Extreme umożliwiła spadek temperatur przy maksymalnym obciążeniu o ponad 10 °C ! To jest dużo, laptop może teraz wspiąć się na swoje szczytowe osiągi 🙂
- x265_FHD_Benchmark → Intel Core i7-3630QM @ 2.39GHz ( 4C – 8T ).txt
- x265_FHD_Benchmark → Intel Core i7-3840QM @ 2.79GHz ( 4C – 8T ).txt
Całość spina zainstalowany system Microsoft Windows 11 Professional, który staje się moim ulubionym systemem operacyjnym ;p
TPFanControl V0.62 – regulacja krzywej wentylatora dla Lenovo ThinkPad T430 / CPU fan curve settings
Na koniec warto wspomnieć o ustawieniach wentylatora. Jako, że zainstalowany jest mocniejszy procesor z wyższym TDP można pomyśleć o małych modyfikacjach zachowania wentylatora procesora (ang. CPU). Dla mnie osobiście najważniejsze jest aby nawet w niskich temperaturach (50 °C) jak i na maksymalnych (90 °C) procesor był odpowiednio chłodzony, gdzie oczywiście obroty wiatraka powinny być minimalne w niskich temperaturach oraz maksymalne w szczycie temperaturowym.
Z pomocą przychodzi software o nazwie TPFanControl w wersji 0.62 → tpfc_v062.zip (istnieje także nowsza wersja 0.63 ale na moim laptopie nie działa w pełni prawidłowo). Oprogramowanie konfiguruje się poprzez edycje pliku TPFancontrol.ini, który posiada sporo możliwych ustawień. Ja osobiście mam już swoje ulubione skonfigurowane i załączam osobisty plik konfiguracyjny dla TPFanControl.
źródło: https://medium.com/@n4ru/the-definitive-t430-modding-guide-3dff3f6a8e2e
1 komentarz
☛ Lenovo ThinkPad T430 IPS FHD 1080P mod / wymiana matrycy - B140HAN01.3 (1920x1080) - LepszySerwis.pl - Serwis komputerowy Poznań · 9 stycznia 2023 o 18:17
[…] ThinkPad T430 to jeden z lepszych komputerów przenośnych jakie miałem okazję użytkować w ostatnich latach. […]