Po ostatniej udanej naprawie monitora LCD Samsung SyncMaster 940N postanowiłem zabrać się za kolejny model tym razem jest to SyncMaster 226BW. Wstępne oględziny wykazały ten sam problem co u poprzednika czyli tzw. „chorobę kondensatorów”. Większość kondensatorów była spuchnięta, a kilka już wylanych.

Naprawa / fix Samsung SyncMaster 226BW oraz future proof / future proofing

Future proof lub / i future proofing – „przyszłościowo odporny” czy „uodpornienie na przyszłość” ? Tak bym nazwał proces wymiany starych kondensatorów na nowe. Takie działanie co prawda wykonuje się lub można wykonać także gdy dany komponent czy urządzenie elektroniczne jest sprawne, ale zachodzi prawdopodobieństo, że kondensatory elektrolityczne mogą być „na wykończeniu” i wymienia się je na wszelki wypadek. Daje to nadzieję, że dane urządzenie będzie działać bezproblemowo kolejne kilka / kilkanaście lat rozpatrując kwestię sprawności kondensatorów elektrolitycznych.
Future proofing odnosi się bardziej do starszych urządzeń, posiadających kilkunastoletnie elementy elektroniczne.

Jak wspomniałem wcześniej, naprawiany monitor, a dokładniej elementy zasilacza to model Samsung SyncMaster 226BW. Na płytce PCB monitora było do wymiany 6 kondensatorów elektrolitycznych, tym razem wlutowałem takie same odpowiedniki, bez podnoszenia napięcia znamionowego.

Samsung SyncMaster 226BW kondensatory elektrolityczne

  • 2 x 820uf 25v
  • 2x 680uf 25v
  • 1 x 330uf 25v
  • 1 x 47uf 50v

2 Komentarze

Kuba F · 24 maja 2021 o 09:21

Taka wymiana kondensatorów może skutecznie pomóc i podnieść żywotność nawet o kilka lat, o ile dobrze się ją wykona. Pozdrawiam serdecznie 🙂

    Bartłomiej_Speth · 24 maja 2021 o 16:08

    Dokładnie tak! Pozdrawiam również 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *