Początki „mojego” internetu to numer wdzwaniany 0 20 21 22 oraz modem analogowy z prędkością 24000 bps, który dość szybko zmieniłem na używany 36000 bps. Dopiero po dłuższym czasie udało mi się zakupić nowy o zawrotnej prędkości 56000 bps, który na ten czas był demonem szybkości 🙂 Tak upłynęło kilka lat ? (sam już nie pamiętam) i w końcu pojawiła się magiczna usługa SDI (nazwa początkowa to Szybki Dostęp do Internetu, przemianowana na Stały Dostęp do Internetu). Jak sama nazwa wskazuję usługa oferowała stały adres IP co było czymś nowym na ten czas oraz prędkość 115,2 kb/s, a wszystko to na zwykłej analogowej linii  telefonicznej.

Neostrada TP (Telekomunikacja Polska)

Kilka lat później (2001) pojawiła się kolejna usługa o nazwie Neostrada w opcjach 256 kb/s, 512 kb/s, 1 Mb/s i 2 Mb/s (oczywiście na te najszybsze połączenia nie było stać Kowalskich). Wydaje mi się, że i tak byłem szczęściarzem ponieważ w domu posiadaliśmy wersję 512 kb/s co było stosunkowo szybkim połączeniem. W kolejnych latach stopniowo powiększaliśmy pakiet, aż do maksymalnego jaki był możliwy na naszej linii analogowej. Później niestety nastąpiła kilku(nasto)letnia stagnacja, z której wybawiła nas Inea podłączając światłowód.

Neostrada TP starter – wygraj 5000 koszulek i 100 laptopów

Chwilę temu wpadł w moje ręce kilkunastoletni (nowy leżak magazynowy) pakiet startowy Neostrady TP, który był reklamówką usługi Telekomunikacji Polskiej wraz z możliwością wygrania nagród – laptopy i koszulki – oraz dodatkową zawartością w postaci broszur oraz płyty CD-ROM. Nie będę ukrywał, że pakiet kupiłem (15 zł) z pobudek humorystycznych. Chciałem sprawdzić jakie wrażenie (śmieszności) sprawi na mnie kilkunastoletnia reklamówka topowej kiedyś usługi dostępu do internetu, która notabene działała różnie pod kątem jakości zarówno usługi jak i obsługi (opinia subiektywna).

Sam pakiet jest interesujący, zawiera kilka ciekawostek jak (przewodnik) ABC internauty, dwie godziny darmowego internetu oraz płytę CD-ROM z dodatkowym oprogramowaniem. Znajduje się tam m.in. Internet Explorer 6, program do połączenia z linią 0 20 21 22, flash player. Jest też przewodnik po usłudze Neostrady z porównaniem prędkości, cyfrowe wydanie ABC internauty oraz inne bajery.

Cały ten kilkunastoletni starter Neostrady to dla mnie powrót wstecz, może nie do początków Internetu w Polsce ale z pewnością jest to ciekawa podróż do przeszłości z uśmiechem na twarzy 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *