Sytuacje, w której potrzeba jest wgranie BIOS bez konieczności instalowania procesora, pamięci RAM czy karty graficznej nie zdarzają się często. Bywają jednak takie przypadki gdzie kupujesz procesor nowszej generacji oraz płytę główną, która co prawda wspiera dany CPU ale dopiero od nowszego BIOSa, a ten nie jest wgrany na danej płycie. Jest problem ponieważ płyta nie startuje i teoretycznie nie ma możliwości jej aktualizacji bez posiadania procesora starszej generacji 😐

Q-Flash Plus – aktualizacja BIOS bez procesora, pamięci RAM i karty graficznej

Rozwiązań tego problemu jest kilka np. fizyczne podpięcie zewnętrznego programatora i aktualizacja BIOS czy użycie funkcji Q-Flash Plus i wgranie oprogramowania z pendrive bez konieczności instalowania CPU, RAM i GPU. Dzisiaj właśnie tym ficzerem będę chciał się szerzej „pobawić”

Q-Flash Plus – BIOS upgrade / flash without CPU, RAM, video card

Na potrzeby tego wpisu użyta została płyta główna GIGABYTE Z690 GAMING X DDR4, która wspiera procesory 12 oraz 13 generacji, te ostatnie dopiero od nowszych wersji BIOS.

Jak wgrać najnowszy BIOS używając funkcji Q-Flash Plus ?

  • przygotuj pendrive, który sformatuj na system FAT32
  • mb_bios_z690-gaming-x-ddr4_f20b.zipściągnij najnowszą wersję BIOS ze strony producenta (w moim przypadku to archiwum o nazwie mb_bios_z690-gaming-x-ddr4_f20b.zip)
  • rozpakuj pobrane archiwum i zmień nazwę pliku zawierającego najnowszy BIOS (np. Z690GAMINGXDDR4.F20b) na GIGABYTE.bin. To ważne, jeśli nie zmienisz nazwy pliku, flashowanie BIOS się nie powiedzie (na pendrive mogą znajdować się inne pliki to nie przeszkadza we wgrywaniu oprogramowania)
  • przenieś plik GIGABYTE.bin na wcześniej sformatowany pendrive w systemie FAT32
  • podłącz płytę główną do zasilania (PSU), podepnij wtyczkę główną w formacie ATX oraz tą od zasilania procesora
  • włącz zasilacz (przełącznik na zasilaczu 0 na 1) zanim umieścisz przygotowany pendrive w porcie USB na płycie głównej
  • włóż pendrive w specjalny port USB (z tyłu płyty głównej) opisany jako Q-Flash Plus Port
  • odszukaj na płycie głównej przycisk QFLASH_PLUS, wciśnij go i trzymaj tak długo aż dioda Q-Flash (QFLED) zacznie migać. W tym momencie możesz już puścić przycisk, teraz uzbrój się w cierpliwość. Flashowanie potrwa kilka minut (6-8). Dioda będzie migać na GIGABYTE.binpoczątku wolno, później szybko aż w do całkowitego wgrania BIOSa
  • gdy flashowanie dobiegnie końca (dioda przestanie migać) wyłącz zasilanie i zainstaluj na płycie głównej CPU (procesor), pamięć RAM i opcjonalnie GPU (jeśli posiadasz procesor bez zintegrowanej karty grafiki – dopisek F) i uruchom normalnie sprzęt poprzez przycisk power button.

    I to by było na tyle, płyta posiada teraz wgrany najnowszy BIOS i powinna ruszyć z procesorami 13-tej generacji 🙂 Zakładam, że takie flashowanie można użyć także w momencie gdy oryginalny BIOS uległ z jakiś powodów uszkodzeniu / usunięciu lub został z nieznanych przyczyn źle wgrany. Nie testowałem (na szczęście) takiej opcji, ale jeśli ktoś to robił to chętnie poczytam w komentarzu.

    Szkoda, że ficzer Q-Flash Plus posiadają tylko płyty główne z wyższej półki (Updating the BIOS with the Q-Flash Utility, Using Q-Flash Plus → mb_manual_z690-features_n.pdf), nie wydaje mi się aby wielce podnosiło to koszty produkcji, marketing musi jednak mieć co robić i móc promować droższe komponenty 😐 Należy także dodać, że Q-Flash to nie Q-Flash Plus. Q-Flash pozwala na aktualizację BIOSa bezpośrednio z pendrive bez potrzeby użycia systemu operacyjnego (DOS, Windows) jednak komputer _musi_ przechodzić POST. Dopiero Q-Flash Plus pozwala na flash BIOSa niezależnie od CPU, RAM i GPU.


    0 komentarzy

    Dodaj komentarz

    Avatar placeholder

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *