Dwa lata temu rozpoczynając swoją przygodę ze sceną retro nigdy bym się nie spodziewał, że będzie to „podróż życia” do korzeni mojego dzieciństwa i dalej.
Po co komu retro ?
Wielu z nas (roczniki lat 80-tych) to ludzie, którzy wychowali się w czasach gdy informatyka i komputeryzacja raczkowała, pamiętają jak to „było kiedyś”, pierwsze zabawy i gry na komputerze.
I to jest prawdopodobnie główną siła tego, że dzisiaj scena retro ma się dobrze i cały czas rozwija. Wiele osób odczuwa dużą nostalgię za dawnymi czasami oraz chęć powrotu do dawnych gier i pierwszych komputerów.
Oczywiście istnieję emulatory konsol, DOS’a czy komputerów 8-bitowych jednak dla wielu osób to już nie to samo, albo nawet zupełnie co innego 🙂 Obcowanie z prawdziwym sprzętem, zmagania związane z jego uruchomieniem czy odnawianie starych komputerów / konsol stanowią sedno sprawy.
Nie inaczej jest i w moim przypadku, od zawsze lubiłem hardware, a dzisiaj mogę złożyć komputer marzeń z minionej epoki za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Retro computing czy retro gaming ?
Retro computing skupia się głównie na sferze sprzętowej (ang. hardware); składanie / kompletowanie starych komputerów, odnawianie ich i przywracanie do dawnej świetności. Retro computing odnosi się do wiekowych komputerów osobistych oraz mikrokomputerów 8-bitowych i starszych.
Z kolei retro gaming opiera się na rozrywce i graniu w gry. Są osoby, które nie znają się na sferze sprzętowej lub ich to po prostu nie interesuje, a chcą pograć w starsze gry na oryginalnym sprzęcie. Bardzo często zamawiają wtedy komputer u kogoś kto się na tym zna lub po prostu kupują gotowy zestaw na lokalnym portalu aukcyjnym.
Retro computing oraz retro gaming może oczywiście łączyć się ze sobą. Nie ma nic lepszego jak skompletowanie starych części komputerowych, odnowienie ich, złożenie zestawu komputerowego, a następnie granie w grę 😉
Nowe gry i sprzęt na stare komputery
Wisienką na torcie jest fakt, że cały czas powstają nowe gry na stare komputery PC czy mikrokomputery 8-bitowe. Bardzo często są to bogate wydania tzw. big box, które są gratką dla retro kolekcjonerów.
W parze idą też miłośnicy i fanatycy starego sprzętu komputerowego, którzy wymyślają oraz wytwarzają nowe gadżety do starych sprzętów, które niejednokrotnie bardzo ułatwiają zabawę w retro computing! Chwała im za to.
2 komentarze
Retro w sieci - odnośniki i zasoby - LepszySerwis.pl - Helpdesk IT Poznań · 12 lutego 2020 o 22:00
[…] poprzednim wpisie rozpocząłem temat retro, krótki opis czym jest retro computing i z czym się to je. Dzisiaj dalej rozwijam temat, skupiam się na zasobach dostępnych w sieci. […]
☛ Fujitsu FUTRO S900 Thin Client / terminal jako tani i energooszczędny NAS! - LepszySerwis.pl - Helpdesk IT Poznań · 10 października 2021 o 13:11
[…] rozbudowy co czyni go bardzo wszechstronnym kawałkiem hardware’u. Można go użyć jako retro komputer do starszych gier lub zainstalować nowy system operacyjny Linux, tudzież zrobić z niego NASa […]