Platforma w oparciu o podstawkę 775 to jedna z moich ulubionych, także w laptopach tylko tam istnieję mobilna wersja Socket M / P. Jest to jedna z tańszych platform, a dająca duże pole do popisu jeśli chodzi o zabawy w „retro komputery”, overclocking, a nawet na upartego użytkowanie pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 10 🙂

Socket 775 – lista chipsetów i obsługiwanych procesorów

Wszelkiego rodzaju płyt głównych pod Socket 775 jak i procesorów bardzo jest dużo (nie wspominając o możliwości przeszczepienia Xeonów z Socket 771). Tak duża ilość różnorakiego sprzętu to także różne chipsety, które z kolei obsługują różne procesory. Warto więc sprawdzić czy na Twojej wymarzonej płycie głównej 775 uruchomisz dany procesor.

Wpływ na to czy wybrany procesor zostanie poprawnie rozpoznany na wybranym sprzęcie mają trzy czynniki:

  • Chipset
  • Bios
  • VRD (Voltage Regulation Down) / sterowanie napięciem

Wszystkie powyższe czynniki muszą spełnić określone wymagania, jeśli któryś z nich nie spełni procesor nie będzie obsługiwany na danej płycie głównej.

Platforma / Socket 775 – rodzaje chipsetów i obsługiwanych procesorów

  • i865 / i875 – pierwszy wypust, obsługuje Intel Celeron, Intel Pentium 4, Intel Pentium D oraz Intel Core 2 Duo _jeśli_ pozostałe dwa czynniki (Bios, VRD) zostaną spełnione
  • i915 – mocno okrojony chipset z obsługą Intel Celeron i Intel Pentium 4
  • i925 – obsługa: Intel Celeron, Intel Pentium 4
  • i945 – obsługa: Intel Celeron, Intel Pentium 4, Intel Pentium D (z wyjątkiem D840 EE) oraz Intel Core 2 Duo
  • i955 – obsługa: Intel Celeron, Intel Pentium 4, Intel Pentium D oraz Intel Core 2 Duo
  • i965 – obsługa: Intel Celeron, Intel Pentium 4, Intel Pentium D, Intel Core 2 Duo oraz Intel Core 2 Quad
  • i975 – obsługa: Intel Celeron, Intel Pentium 4, Intel Pentium D, Intel Core 2 Duo oraz Intel Core 2 Quad
  • nForce4 – obsługa: Intel Celeron, Intel Pentium 4, Intel Pentium D (z wyjątkiem D820), Intel Core 2 Duo

Bios

Bios musi rozpoznać procesor, aby sprawdzić czy dany Bios obsługuję konkretny procesor najlepiej zajrzeć na stronę producenta płyty głównej.

W praktyce (chociaż nie zawsze to się musi sprawdzić). Jeśli płyta główna obsługuje dany procesor istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że szybsza / wolniejsza wersja także będzie działać poprawnie. Należy jednak zwrócić uwagę aby zachować ten sam stepping. Dla przykładu: istnieją cztery różne wersje Intel Pentium 4 3GHz (Intel Pentium 4 530 w różnych rewizjach) oraz Intel Pentium 4 531 w modelach – E0 oraz G1.

VRD10.1 / VRD11 (Voltage Regulation Down) – różnice

VRD (Voltage Regulation Down) odpowiada za sterowanie napięciem procesora, istnieją wersje VRD10.1 oraz VRD11. Ostatnia rewizja jest wymaga to poprawnego działania procesorów Intel Core 2 Duo. Jeśli płyta główna spełnia dwa czynniki (chipset, bios) dla poprawnego działania danego procesora, ale nie posiada odpowiedniej wersji VRD to procesor nie będzie działał, nawet jeśli w biosie istnieje możliwość ręcznych ustawień napięć!

VRD10.1 jest konieczny dla procesorów Intel Celeron, Intel Pentium 4 oraz Intel Pentium D. VRD11 to minimum dla Intel Core 2 i jest kompatybilne wstecznie, czyli na nowszej płycie głównej z VRD11 będą działać procesory wymagające VRD10.1.

źródło: https://thandor.net/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *