Ze starymi (retro) komputerami i sprzętami jest (może być) jeden poważny problem, a mianowicie wylewające baterię i akumulatory NiCd / NiMH np. Varta 3.6v na PCB (płytę główną). Jeśli taki proces trwa latami, chemikalia wydobywające się z ogniwa elektrycznego niszczą laminat oraz  ścieżki sygnałowe na płycie głównej i w wielu przypadkach dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń.

Superkondensator 1F – co zamiast baterii Varta NiCd / NiMH 3.6v ?

Szczęściarze, którym udało się na czas usunąć starą wylewającą baterię NiCd czy akumulator NiMH i ocalić płytę główną lub stary komputer np. Amiga (500 / 600 / 1200 / 2000 / 3000 / 4000) bez większych zniszczeń. Co jednak w takim przypadku ?

Jest kilka możliwości:

  • zamiennik baterii / akumulatora Varta NiCd / NiMH 3.6v – są takowe dostępne
  • trzy baterie / akumulatorki AAA w zewnętrznym koszyczku podłączone w miejsce starej baterii (w zależności od płyty głównej konieczna może być dioda blokująca ładowanie)
  • bateria pastylkowa CR2032 (w zależności od płyty głównej konieczna może być dioda blokująca ładowanie)
  • superkondensator 1F (rozwiązanie idealne ?)

Sam przetestowałem metody z zewnętrznym akumulatorem oraz baterią CR2032 i jestem zadowolony z efektów. Ostatnio jednak za sprawą CPU Galaxy na kanale YouTube odkryłem możliwość zastosowania superkondensatora 1F jako zamiennik „baterii śmierci” 🙂

Jestem po pierwszych testach oraz próbach i wszystko działa wyśmienicie, ustawienia BIOSa są zachowane po dłuższym czasie leżakowania płyty głównej na półce bez dostępu do zewnętrznego zasilania. Duży plus dla mnie to elegancki wygląd wlutowanego kondensatora w płytę główną. Pasuje idealnie ^_^

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *