Bardzo ciekawy i rzadki laptop trafił ostatnio na mój warsztat serwisowy 🙂 Toshiba model T1950CS kupiony jako niesprawdzony w cenie około 150 zł na lokalnym portalu ogłoszeniowym. Kwota za sprzęt w takim stanie moim zdaniem do przyjęcia, problem w tym, że bardzo często w takich przypadkach sprzęt bywa uszkodzony. Jaka była sytuacja z modelem T1950CS ?

Toshiba T1950CS  – instrukcja obsługi / service manual / test and diagnostics disks

Nie wziąłbym tego laptopa gdyby nie jego dobry stan wizualny. Jak na tak stary sprzęt, obudowa prezentowała się bardzo dobrze, bez większych śladów po wcześniejszych naprawach czy demontażach. Sprzedający twierdził, że laptop został przywieziony z za zachodniej granicy i nie był nawet uruchomiony ze względu na brak zasilacza. Trochę ciężko mi w to uwierzyć ale postanowiłem zaryzykować zachęcony klasycznym wyglądem laptopa i jego dobrym stanem.

Pierwsze próby uruchomienia Toshiby T1950CS spełzły na niczym, jednak laptop dawał oznaki życia, tym samym podjąłem wyzwanie przywrócenia go do stanu działania 😉 Pierwsze co uczyniłem to po odnalezieniu instrukcji obsługi (ang. maintenance manual) w „głębokim internecie” pełny demontaż na części pierwsze i gruntowne czyszczenie.

W międzyczasie okazało się, że nie posiadam dokładnie takiego zasilacza jaki jest wymagany więc zakupiłem uniwersalny zasilacz do laptopów z możliwością ustawiania wybranych napięć wyjściowych. Było lepiej, ale to nadal nie to, w końcu po kilkunastu próbach gdy myślałem, że nic nie zdziałam T1950CS odpalił! W tym momencie wiedziałem dwie rzeczy; laptop przynajmniej częściowo jest sprawny, ale pewne układy elektroniczne nie są do końca działają prawidłowo. Sytuacja wyglądała tak, że komputer czasem się uruchamiał, a czasem nie. Jako, że już wcześniej oglądałem płytę główną (a dokładnie dwie, bo T1950CS składa się z dwóch płyt głównych łączonych ze sobą jedna na drugiej) widziałem tam kondensatory elektrolityczne. Co prawda nie były napuchnięte, ale objawy jakie dawał sprzęt sugerowały, że to może być problem starych kondensatorów, które nie trzymają już pojemności.

Stwierdziłem, że raz się żyję i zabrałem się za ich wymianę (było ciężko, ale było też i lekko) i ostatecznie udało się wymienić wszystkie kondensatory przy głównej sekcji zasilania. Po tym lutowaniu dla testów uruchomiłem samą płytę główną na szybko jeszcze na macie serwisowej i … diody się zapaliły! Była nadzieja na przyszłość, tak więc dokończyłem dzieła pełnego czyszczenia wnętrza obudowy i skręciłem wszystko w całość.

Ostatecznie laptop Toshiba T1950CS działa i ma się dobrze, obecnie testuję na nim niemieckiego Norton Commandera 5.0 i inne oprogramowanie jakie było tam oryginalnie wgrane, prawdopodobnie jeszcze za czasów świetności tego laptopa.

Udało mi się też odszukać dedykowane archiwalne oprogramowanie testowo – diagnostyczne firmy Toshiba, które należy nagrać na dyskietki FDD i z nich uruchomić komputer w celu przeprowadzenia dogłębnych testów podzespołów laptopa. Całość z instrukcją obsługi załączam dla retro nerdów 🙂

Po większą bazę instrukcji obsługi laptopów marki Toshiba zapraszam do wpisu tutaj → Toshiba ATLAS 3.0 CD-ROM – instrukcje obsługi / lista części – maintenance manuals & parts catalog

Toshiba T1950CS specyfikacja sprzętowa:

 • procesor: Intel SL-Enhanced 486DX2 / 40Mhz
 • pamięć RAM: 4MB z możliwością rozszerzenia do 20MB (obecnie 8MB)
 • matryca: Dynamic-STN Dual Scan Color LCD, VGA 640×480 (16 colors of 4096)
 • nośnik danych: 120MB HDD
 • złącza: 1 VGA/D-Sub, 2 PS/2 (klawiatura i mysz), 1 port szeregowy, 1 port równoległy, 1 dodatkowy port myszy (DCBM), 1 14.5mm PCMCIA Type III (2.0)
 • bateria: NIHM (12V 2400mAH)
 • system operacyjny / dodatkowe preinstalowane oprogramowanie: Toshiba DOS 6.0, Windows 3.1, MaxTime, Ultrafont

źródło: minuszerodegrees.net


3 komentarze

RTK · 24 kwietnia 2023 o 22:25

Cześć. Mam taki sam model, niestety mój po podłączeniu zasilacza dioda DC IN się świeci, ale podczas naciskania przycisku POWER tylko zaczyna migać i nic się nie dzieje. Wydaje się migać 3x i 1x i tak w koło. Możesz jakoś pomóc?

  Bartłomiej_Speth · 27 kwietnia 2023 o 13:57

  Kwestia układu ładowania / zasilania na płycie głównej. Być może kondensatory elektrolityczne do wymiany, w moim modelu pomogło.

Łączenie dwóch komputerów w DOS przewodem Null modem / LapLink Cable / INTERLNK.EXE, INTERSRV.EXE - LepszySerwis.pl - Helpdesk IT Poznań · 9 listopada 2020 o 22:12

[…] czas na wisienkę na torcie, którą notabene odkryłem kilka dni temu. Podczas renowacji laptopta TOSHIBA T1950CS okazało się, że stacja dyskietek FDD jest niesprawna. W tym momencie nie miałem jak przerzucić […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *