Do napisania tego poradnika zainspirował mnie jeden z moich dziwniejszych i trudniejszych w uruchomieniu retro PCtów, komputer klasy 386 wyprodukowany przez firmę NCR Corporation. Co mam na myśli pisząc dziwny i trudny w uruchomieniu sprzęt ? Chodzi o brak możliwości ręcznego wpisania ustawień zainstalowanego w komputerze dysku twardego. Nie spotkałem się z czymś takim nigdy, BIOS komputera od NCR Corporation zawiera jedynie listę kilkudziesięciu wspieranych dysków, które można wybrać z listy i na tym koniec. Nie ma opcji wpisania ręcznych wartości 😮 Problem zrobił się tym większy, że nie mogłem dopasować żadnego posiadanego dysku do tego z listy.

XTIDE / ATIDE Universal BIOS – duże dyski twarde ATA w starych komputerach XT i AT

Z pomocą przychodzi tutaj tytułowy XTIDE Universal BIOS, który w założeniu został stworzony dla komputerów XT, z czasem ewoluował także o wersję AT, a nawet 386. Dzięki temu BIOSowi możliwe jest pominięcie oprogramowania wbudowanego kontrolera stacji dysków (HDD, FDD) i zbootowanie komputera właśnie z zewnętrznego XT / AT IDE Universal BIOS.

Co będzie potrzebne aby (i jak) uruchomić XTIDE Universal BIOS ? Stara karta sieciowa na slot ISA z  z miejscem na własny BOOT ROM lub inna umożliwiająca bootowanie z zewnętrznego EPROMa / EEPROMa. Dla własnych potrzeb użyłem do tego eksperymentu karty sieciowej 3Com EtherLink III 3C509B-TP Parallel Tasking (ISA).

Pierwsze co należy zrobić to uaktywnić bootowanie z zewnętrznego ROMa, albo poprzez program konfiguracyjny 3c5x9cfg.exe (w przypadku kart z rodziny 3Com 3C5x9), albo poprzez prawidłowe ustawienie zworek na samej karcie sieciowej. Potrzebny będzie także EEPROM (polecam) lub w ostateczności EPROM  oraz programator jak i kasownik UV (w przypadku EPROMów).

XTIDE / ATIDE Universal BIOS – XTIDECFG.COM HOWTO / konfiguracja

Mając spełnione powyższe warunki przechodzimy do kolejnego etapu jakim jest konfiguracja naszego XTIDE Universal BIOS. Ściągnij gotową paczkę z https://code.google.com/archive/p/xtideuniversalbios/downloads, najlepiej ostatnią / najnowszą wersję, rozpakuj i uruchom konfigurator XTIDECFG.COM. W moim przypadku nie potrzebowałem wielu zmian, wyłączyłem drugi kontroler IDE (Secondary IDE Controller) , pozostając jedynie przy podstawowym (Primary IDE Controller). Oczywiście są duże szanse, że pewne komputery będą potrzebowały dodatkowych zmian ustawień adresów itp. Po więcej informacji zapraszam na oficjalną stronę http://www.xtideuniversalbios.org/. Gdy zakończysz konfigurację zapisz BIOS do oryginalnego pliku i możesz przygotować się do wgrania na EEPROM, w przypadku EPROMu konieczne będzie jego wcześniejsze skasowanie lampą UV lub dedykowanym kasownikiem.

Programator TL866II PLUS – wgrywanie ROMa XTIDE Universal BIOS, jak wgrać / zaprogramować ?

Osobiście największy problem miałem z prawidłowym wgraniem BIOSa na EEPROM. Oryginalny plik IDE_XT.BIN / IDE_AT.BIN to wielkość 8KB (8192 B), a posiadane przeze mnie  EEPROMy to wielkość 32KB np. Atmel AT29C256 DIP-28. Można albo skopiować ten sam plik cztery razy lub wypełnić pozostałe miejsce zerami. Metoda kopiowania polega na wykonaniu następującej komendy:

copy /b ide_at.bin + ide_at.bin + ide_at.bin + ide_at.bin 32kb-ide_at.bin

Oprogramowanie programatora TL866II PLUS zawiera (pewnie jak większość innych) opcję wypełnienia pozostałych pul zerami (0x00), należy jedynie (po wcześniejszym wyborze odpowiedniej wielkości naszego EEPROMa) zaznaczyć tą opcję podczas otwierania BIOSa w programie.

Pozostało zaprogramować EEPROM (lub EPROM) przygotowanym XT / ATIDE Universal BIOS, włożyć w podstawkę BOOT ROMa karty sieciowej i zbootować komputer. Oczywiście dysk HDD czy kartę CompactFlash (CF Card) należy podłączyć do kontrolera IDE wbudowanego w płytę główną lub zewnętrznego w przypadku komputerów XT / AT 286, 386.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *