Kilkanaście dni temu otrzymałem do serwisu zgrabny mini laptop firmy Asus, jeden z modeli ASUS Eee PC. Zadanie było w teorii proste: instalacja świeżego systemu operacyjnego Windows 7, ewentualna możliwa rozbudowa pamięci RAM oraz czyszczenie chłodzenia wewnątrz komputerka.

Na pierwszy ogień poszło czyszczenie + opcja rozbudowy pamięci, które przebiegło wydawało by się bez większych problemów. Zdziwienie moje było duże, gdy po złożeniu laptopa, podłączeniu zasilania i wciśnięciu przycisku power on nic się nie wydarzyło, przywitał mnie czarny ekran 🙂 (?!)

Jak naprawić czarny ekran – ASUS Eee PC blank screen fix

Poszukałem, powalczyłem z tematem i ostatecznie udało się Asusa uruchomić. Poniżej rozwiązanie problemu.

  • wciśnij przycisk zasilania (power on) do czasu aż komputer zupełnie się wyłączy
  • odwróć komputer na drugą stronę, wyjmij baterię oraz pamięć z komputera
  • odwróć ponownie komputer wciśnij przycisk zasilania (power on) i przytrzymaj na około 30 sekund. Pozwoli to na rozładowanie elementów elektronicznych (kondensatorów) i wewnętrzny reset urządzenia
  • zainstaluj ponownie pamięć w komputerze oraz włóż baterię
  • podłącz laptopa do zasilania i uruchom komputer

W tym momencie ASUS Eee PC lub inny podobny mini laptop powinien przywitać Ciebie ekranem powitalnym / POSTem biosa. Jeśli tak nie jest wykonaj powyższe czynności jeszcze raz.

Opisany poradnik zadziała oczywiście tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że laptop jest sprawny (tzn. działał przed chwilą) i przestał wyświetlać obraz na skutek jego otwierania i wyjmowania / dodawania pamięci RAM. Powodzenia!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *