Dyski SSD (od ang. solid-state drive) na dobrze zadomowiły się w naszych komputerach i moim zdaniem era nośników talerzowych pomału odchodzi do lamusa. Kto raz pracował z dyskiem SSD ten już nigdy nie będzie chciał wrócić do klasycznego HDD (od ang. hard disk drive, napęd dysku twardego). Wymiana standardowego nośnika HDD na SSD to najlepsze co można zrobić jeśli chodzi o przyspieszenie i responsywność systemu operacyjnego. Jak więc bezboleśnie przenieść system z dysku HDD na SSD ? Odpowiedź, poprzez klonowanie!

Klonowanie nośnika danych HDD / SSD

Opisaną metodę stosuje z powodzeniem od kilku lat dla klientów indywidualnych czy też w firmach wieloosobowych. Do naszych działań potrzebna nam jest obudowa USB do dysków SATA 2,5 cala oraz odpowiednie oprogramowanie. Jeśli chodzi o software to polecam EaseUS Todo Backup. Narzędzie jest proste w obsłudze, a funkcje klonowania są dostępne także w wersji darmowej.

Gdy posiadamy już obudowę do dysku i zainstalowaliśmy EaseUS Todo Backup możemy przejść do etapu klonowania danych. Dysk SSD należy podłączyć poprzez port USB do komputera lub laptopa, z którego będziemy klonować system operacyjny. Standardowo poprzez wbudowane narzędzia Widnows (Zarządzanie dyskami) tworzymy nową partycję i formatujemy nowy nośnik SSD. Gdy to będzie gotowe, uruchamiamy program EaseUS Todo Backup.

EaseUS Todo Backup - Klonowanie dysku HDD / SSD

Pierwszą rzeczą jaką robimy to wybieramy opcję klonowania,

EaseUS Todo Backup - Klonowanie dysku HDD / SSD

następnie źródło, czyli miejsce gdzie obecnie znajduje się nasz system operacyjne (zwykle będzie to dysk C).

EaseUS Todo Backup - Klonowanie dysku HDD / SSD

Kolejny krok to cel, w tym miejscu wybieramy nośnik docelowy, czyli nasz dysk SSD.

Po zatwierdzeniu rozpocznie się proces klonowania danych, gdy wszystko zakończy się sukcesem, otrzymamy stosowny komunikat.

EaseUS Todo Backup - Klonowanie dysku HDD / SSD

EaseUS Todo Backup - Klonowanie dysku HDD / SSD

Na koniec pozostanie nam wyłączyć komputer lub laptop, wyjąć obecny dysk twardy HDD i włożyć w jego miejsce nowy dysk SSD.

Od teraz możemy cieszyć się przyspieszonym ładowaniem, działaniem jak i szybką responsywnością systemu operacyjnego Windows.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *