Możliwość sprawdzenia stanu baterii w laptopie to przydatna funkcja, dzięki której można dowiedzieć się o kondycji używanej baterii w notebooku: jak wygląda jej procentowe zużycie, żywotność, pojemność, czas pracy na baterii czy ilość cykli ładowania. Oczywiście to ile da się podejrzeć w dużej mierze zależy od samego BIOSa zaszytego w układzie elektronicznym ogniwa, jednak podstawowe dane z reguły udaje się sprawdzić.

Jak sprawdzić stan lub zużycie / żywotność baterii w laptopie ?

W rzeczywistości istnieją tak naprawdę dwa sposoby wykonania monitoringu ogniw akumulatorowych znajdujących się w komputerach przenośnych, dedykowane oprogramowanie oraz _darmowa_ komenda w systemie operacyjnym Windows 🙂 Z pewnością soft (ten darmowy i płatny) korzysta z tych samych lub podobnych funkcji, ale są one po prostu opakowane w przyjazny interfejs graficzny.

Darmowe oprogramowanie do sprawdzania stanu baterii laptopa

Na własne potrzeby użyłem jednego całkowicie darmowego programu, jakim jest BatteryInfoView od nirsoft.net oraz BatteryMon od passmark.com, gdzie BatteryMon jest dostępna w wersji darmowej i płatnej. Software ten darmowy tak naprawdę już wystarcza nawet dla bardziej zaawansowanych użytkowników i w mojej opinii nie potrzeba nic więcej.

BatteryInfoView

Jak sprawdzić stan baterii w laptopie komendą Windows (wiersz polecenia) ?

Dla mnie osobiście najlepszym rozwiązaniem jest użycie darmowej komendy systemu Windows, dzięki której można wygenerować pełny raport o stanie baterii w formacie strony html. Darmowa komenda wygląda następująco:

  • wciśnij klawisz symbolu Windows + x (Win + x)
  • z menu wybierz Program Windows PowerShell (Administrator) / Terminal Windows (admin) / Wiersz polecenia (uruchom jako administrator)
  • wpisz / wklej komendę → powercfg /batteryreport /output „c:\bateria-raport.html” i zatwierdź enterem 🙂

Gwoli wyjaśnienia „c:\bateria-raport.html” to ścieżka oraz nazwa pliku gdzie i pod jaką nazwą zostanie wygenerowany raport o aktualnym stanie baterii

Jak sprawdzić żywotność / zużycie baterii w systemie Windows za darmo

 

 

Kategorie: Laptopy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *