Przy budowie starszych – retro komputerów niejednokrotnie przydaje się obsługa sieci i nie mam na myśli internetu bo to bywa problematyczne jeśli chodzi o sprzęty z epoki, chodzi o połączenie ethernet. Możliwość ściągnięcia lub wysłania plików na zdalny komputer czy uruchomienie gry sieciowej to bardzo często cel składania całego zestawu retro, który w głównej mierze ma służyć rozrywce z epoki.

Instalacja oraz konfiguracja kart sieciowych 3Com : 3C5x9x oraz 3C90x

Niedawno zmieniałem w swoim starym komputerze kartę sieciową 3Com 3C509B-TP Parallel Tasking (ISA) na 3Com 3C905C-TX-M (PCI). Starsza karta 3C509B-TP na slot ISA była zbyt wolna w grach sieciowych i stąd wynikła potrzeba zmiany na szybszą. Akurat pod ręką miałem 3C905C-TX-M na slot PCI i tej użyłem. Okazało się jednak, że standardowo Windows 2000 bo akurat ten system mam zainstalowany na rzeczonym retro komputerze nie posiada wbudowanych sterowników do tej karty sieciowej 3Com. Z pomocą przyszła tutaj płyta CD 3Com 3C90x EtherDisk Installation CD v.5.4, dzięki której udało się zainstalować sieciówkę. Płyta zawiera dodatkowo instrukcję oraz oprogramowanie przydatne przy konfiguracji kart sieciowych.

Jeśli chodzi o 3Com 3C509B-TP to sieciówka posiada wbudowany ROM (EEPROM Atmell AT29C256) , który pozwala na zdalne bootowanie. Trudno dzisiaj odnaleźć te ROMy w internecie stąd udostępniam swój, który notabene otrzymałem od kolegi z forum 3dfx.pl wraz z płytą (dzięki Piotr). Do konfiguracji ROMa jest także dostępne osobne oprogramowanie BootWare / 3Com-TRIROM Utility, jednak działa jedynie dla wersji 2.0.

Osobno załączam program konfiguracyjny (3c5x9cfg.exe) do starszych kart sieciowych 3Com z rodziny 3C5x9x. Przydaje się przy zmianie ustawień, chociażby po to aby włączyć opcję bootowania z zewnętrznego ROMa.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *