Barebone, XPC, SFF (ang. Small Form Factor) to nazwy dla komputerów desktop, których rozmiary są zdecydowanie mniejsze od standardowo przyjętych. Szczególnie mam tu na myśli komputery typu Barebone i XPC. Obudowy SFF bywają większe od Barebone PC, czy XPC ale mimo wszystko są to mniejsze rozmiary od standardów desktopowych.
Mini komputer Barebone PC – Shuttle XPC SK21G
Własny mały komputer SK21G firmy Shuttle kupiłem pod koniec 2018 roku za około 110 zł. Sama cena może sugerować, że nie był to nowoczesny sprzęt i tak dokładnie jest. Jako fan retro komputerów co jakiś czas dodaję „nowy” sprzęt do swojej kolekcji starych komputerów, nie inaczej było w tym przypadku. Shuttle XPC SK21G to barebone PC z 2005 roku, posiada jak na swoje małe rozmiary kilka ciekawych ficzerów oraz przeszedł także parę gruntownych upgradeów po jego kupnie:
- W komputerze została wymieniona oryginalna karta graficzna ATI Radeon 9550 na ATI Radeon 9600XT
- wymieniona i rozbudowana pamięć RAM do 2GB firmy G.Skill z czerwonymi radiatorami
- dołożona została karta muzyczna Creative Sound Blaster X-Fi Music
- stary dysk twardy został zamieniony na dwa WD Western Digital VelociRaptor 160GB SATA 10K RPM.
Sprzęt po zakupie przeszedł oczywiście gruntowne czyszczenie i mycie łącznie z elementami elektronicznymi jak np. płyta główna, karta graficzna itd.
Wspomniałem o dość rozbudowanych możliwościach tego komputera jak na jego małe rozmiary. Na chwilę obecną można powiedzieć, że sprzęt jest w pełni zmodernizowany: wykorzystany slot rozszerzeń PCI na dodatkową kartę muzyczną Sound Blaster X-Fi, oraz slot AGP na kartę grafiki ATI Radeon 9600XT.
Aby Shuttle nabrał wydajności, oryginalny procesor AMD Sempron został wymieniony na najszybszy dostępny tj. AMD Sempron 3400+ oraz wspomniane powyżej dwa dyski HDD WD VelociRaptor zostały połączone w macierz RAID 0 (Stripping) co daje im dodatkowej prędkości odczytu / zapisu i tak już najszybszych dostępnych dysków talerzowych na interfejs SATA (prędkość wirowania talerzy 10000 obr./min).
Całość robi pozytywne wrażenie wizualne jak i użytkowe. System operacyjny Windows XP Professional sprawdza się tu idealnie w retro gamingu, jednak aby go zainstalować na macierzy RAID potrzebowałem dodatkowych sterowników ładowanych z dyskietki FDD. Bez nich nie byłoby niczego, dlatego zamieszczam pełny pakiet dla potomnych 🙂
Shuttle XPC SK21G – sterowniki / Windows XP 32 bit drivers & manuals
- VIA VT6420, VT8237 SATA RAID Software Package driver
- VIA 4in1 Chipset driver
- VIA/S3G UniChrome Pro IGP 3D / 2D VGA driver
- VIA Vinyl VT1617A Audio Codec driver
- VIA VT6107, VT8231/VT8233/VT8235/VT8237 Rhine II Fast Ethernet Adapter driver
- VIA USB 2.0 Host Controller Package driver
- VIA VT8237 SATA RAID manual
- Shuttle XPC SK21G manual
źródło: shuttle.com
0 komentarzy