Ostatnio podczas serwisu jednego z laptopów miałem nieprzyjemność doświadczać permanentnych niebieskich ekranów w systemie operacyjnym Microsoft Windows 10. Problem był dość dziwny i dla mnie początkowo niewyjaśniony. Sprawcą okazał się sterownik touchpada – Elan Synaptics, który powodował błąd KMODE EXCEPTION NOT HANDLED ETD.sys oraz niebieski ekran (ang. BSOD Blue Screen of Death).

Jak naprawić błąd KMODE EXCEPTION NOT HANDLED ETD.sys w systemie Windows 10 ?

Problem jest powszechny szczególnie w laptopach Lenovo Ideapad 100, chodzi o starsze sterowniki do touchpada pobrane i zainstalowane bezpośrednio ze strony producenta. Wszystko działa dobrze do momentu próby użycia płytki dotykowej, wtedy pojawia się niebieski ekran (ang. BSOD Blue Screen of Death) i restart komputera. Istnieją przynajmniej trzy sposoby na rozwiązanie tego problemu:

  • nie instalowanie dedykowanych sterowników w ogóle (na standardowych driverach Windowsa 10 „gładzik” także działa w pełni poprawnie i nie pojawiają się błędy – metoda zalecana)
  • aktualizacja już zainstalowanych sterowników do najnowszej wersji poprzez Windows Update (w tym przypadku należy użyć zewnętrznej / dodatkowej myszki w razie potrzeby)
  • wyłączenie zainstalowanej usługi poprzez odpowiednią konfigurację services.msc.

W tym poradniku zajmę się od razu trzecim przypadkiem, ponieważ dwa pierwsze nie powinny nastręczać problemów w wykonaniu. Przed przystąpieniem do dalszych działań podłącz zewnętrzną mysz do portu USB lub wykonaj poniższe kroki (bez dodatkowej myszy) trybie awaryjnym (ang. Safe Mode).

Jak wyłączyć niepotrzebne / zbędne usługi w systemie Microsoft Windows 10 ?

  • Włącz komputer / laptop i poczekaj aż uruchomi się system operacyjny Windows 10
  • po zalogowaniu do systemu na klawiaturze wciśnij klawisze Windows + R (Uruchamianie), w okienku wpisz services.msc i naciśnij ok (Enter)
  • na liście znajdź proces Elan Service i kliknij prawym klawiszem myszy Właściwości
  • w sekcji Typ uruchamiania wybierz Wyłączony i kliknij Zastosuj
  • uruchom ponownie komputer.

W tym momencie touch pad powinien już działać poprawnie i bez błędów w postaci niebieskich ekranów (ang. Blue Screen). Powodzenia 🙂

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *