Ostatnie dwa lata to nie był łatwy czas dla graczy i Kowalskiego jeśli chodzi o kupno najnowszych kart graficznych ze stajni Nvidia. Górnicy (ang. miners) kupowali wszystkie dostawy na pniu, jeśli jakiemuś zwykłemu NPC udało się kupić nową grafikę miał dużo szczęścia. Niestety popyt bardzo mocno poniósł ceny _wszystkich_ kart graficznych dostępnych na rynku, nie tylko nowych ale też i używanych (co poniekąd miało pewne plusy). Trzeba było czekać kolejne kilka miesięcy na poprawę sytuacji na rynku. W tej chwili można mówić o pewnej odwilży, ceny zaczęły spadać czego powodem są prawdopodobnie dwa czynniki; blokada wprowadzona przez firmę Nvidia oraz ban na kopanie krypto w Chinach.

Blokada LHR (Low Hash Rate) co to jest ?

Od maja 2021 wszystkie nowe karty graficzne od Nvidia, które nie są dedykowane do kopania kryptowalut posiadają blokadę LHR (ang. Low Hash Rate) obniżającą ich wydajność podczas wydobywania cyfrowych monet o połowę. Dla przykładu kopiąc Ethereum algorytmem daggerhashimoto na karcie graficznej Nvidia GeForce RTX 3060 z blokadą LHR możemy spodziewać się wyników w przedziale ~20 MH/s co nie jest zadowalającym wynikiem.

Aby w pełni wykorzystać z mocy ang. miningu, należy odblokować kartę poprzez instalację specjalnego sterownika deweloperskiego w wersji 470.05, który umożliwi wykorzystanie pełnej mocy Nvidia GeForce RTX 30xx. Problemem w przyszłości może się okazać brak aktualizacji oprogramowania do nowszej wersji, co w teorii może powodować dodatkowe problemy. Oczywiście można wtedy zainstalować oficjalny driver do grania, ale z kolei kopanie nie będzie wtedy w pełni wydajne. Jeśli ktoś się nastawia typowo na wydobycie (ang. mining) w tym przypadku nie ma to znaczenia.

Jaka karta graficzna Nvidia GeForce RTX 30xx do miningu bez blokady LHR ?

Jak wspominałem od maja 2021 wszystkie nowe karty graficzne Nvidia GeForce RTX posiadają już blokadę LHR (ang. Low Hash Rate) obniżającą ich wydajność podczas kopania kryptowalut, są to karty z serii RTX 30xx czyli np. GeForce RTX 3060 8GB, GeForce RTX 3060Ti, GeForce RTX 3070 itd. Są jednak jeszcze na rynku dostępne grafiki z chipami w wersji 1.0, które nie posiadają takowej blokady, a ich ceny obecnie oscylują w możliwych do przyjęcia cenach. Na chwilę obecną moim zdaniem najbardziej „opłacalny” zakup to Nvidia GeForce RTX 3060 lub Nvidia GeForce RTX 3070, gdzie RTX 3060 będzie najlepszych zakupem. Należy szukać wersji BEZ LHR czyli 1.0 z maksymalną możliwą dostępną pamięcią RAM, czyli 12GB GDDR6. Da nam to pewien future proof jeśli chodzi o przyszłe wymagające gry i zarazem rosnący plik DAG file w miningu.

ASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC mining hashrate

ASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC

Sam dokonałem kilka dni temu zakupu ASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC, która obecnie służy do wydobycia (ang. mining) Ethereum podczas, gdy komputer nie jest używany do innych zadań. Chce też trochę pograć, zobaczyć w końcu na własne oczy jak wyglądają gry z RTXem oraz przy okazji wydobyć trochę cyfrowych monet. Wybrałem tą kartę głównie ze względu na brak blokady LHR, jednak posiada ona jeszcze inne dodatkowe atuty: trzy wentylatory co sprawia, że karta pozostaje chłodna ~50-55 stopni podczas obciążania, tym samym ASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC jest super cichy. Cieszę się bardzo z tego zakupu i mam nadzieję, że będzie mi służyć równie dzielnie jak poprzednik Palit GameRock GeForce GTX 1080 8GB.

Jeśli chodzi o kopanie / wydobycie (ang. mining) kryptowalut to udało mi się wycisnąć (zgodnie z moim przewodnikiem po overclockingu kart graficznych) z ASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC około ~48 MH/s w algorytmie daggerhashimoto. Gdyby GPU miało tylko kopać da się dojść do ~50 MH/s, dla mnie jednak ten GeForce RTX 3060 służy do wszystkiego. Gdy gram, czy oglądam filmy kopanie cały czas działa w tle, liczy się więc stabilność, stąd to ~48 MH/s. Osobiście jestem zadowolony, podwoiłem dzienny / miesięczny urobek, gdzie pobór mocy jest podobny do Palit GameRock GeForce GTX 1080 8GB.

ASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC settings / ustawienia MSI Afterburner

Voltage

  • Core voltage: +0

Clock

  • Core clock: +150
  • Memory clock: +1100

Fan

  • Power limit: 70
  • Temp limit: 90
  • Fan speed: Auto (~56%)

ASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC mining hashrateASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC mining hashrateASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC mining hashrateASUS GeForce RTX 3060 12GB ROG STRIX OC specyfikacja techniczna:

Obsługa Ray tracingu: Tak
Układ graficzny: GeForce RTX 3060
Rodzaj złącza: PCI-E x16 4.0
Pamięć: 12 GB
Rodzaj pamięci: GDDR6
Szyna pamięci: 192-bit
Rdzenie CUDA: 3584
Typ chłodzenia: Aktywne
Rodzaje wyjść: HDMI – 2 szt, DisplayPort – 3 szt.
Obsługiwane biblioteki: DirectX 12, OpenGL 4.6
Złącze zasilania: 1x 8-pin
Rekomendowana moc zasilacza: 750 W
Długość: 300 mm
Szerokość: 134 mm
Wysokość: 54 mm
Dołączone akcesoria: Instrukcja obsługi
Gwarancja: 36 miesięcy (gwarancja producenta)


1 komentarz

☛ Nvidia RTX Developer Driver 470.05 - no LHR / how to unlock ETH mining - jak odblokować ? - LepszySerwis.pl - Serwis komputerowy Poznań · 27 lutego 2022 o 10:03

[…] W 2022 informację tam zawarte uważam za nadal aktualne i wg mojej opinii karty graficzne z serii Nvidia GeForce RTX no LHR są cały czas najlepszą możliwą opcją jeśli chodzi o wydobycie cyfrowych walut. Pozostaje […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *