Instalacja podzespołów komputerowych w nowszych systemach operacyjnych Microsoftu z reguły nie nastręcza problemów czy trudności. Większość najważniejszych sterowników znajduje się już w podstawowej bazie systemowej, czasem bywa jednak inaczej, mało tego okazuje się nawet, że drivery dostępne na oficjalnej stronie producenta nie działają. Tak było w moim ostatnim przypadku z systemem Windows 7 i kartą sieciową Realtek RTL8192CE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC w laptopie Packard Bell EasyNote EN LK11BZ.

Realtek RTL8192CE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC Windows 7 32-bit / 64-bit drivers – sterowniki x86 / x64

Realtek RTL8192CESterowników szukałem na oficjalnej stronie producenta, znajdując dokładnie posiadany model laptopa, trafiłem też na nieoficjalną stronę Realteka z dużą bazą driverów. Tam jednak było wg. mojej opinii jeszcze gorzej gdzie dla mojego modelu Realtek RTL8192CE w bazie znajdował się jedynie odpowiednik na USB!, a nie jak w przypadku posiadanego notebooka wersja miniPCIe. Naszukałem się sporo, zainstalowałem wiele różnych sterowników dla wersji systemu Microsoft Windows 7 32 i 64-bit i nic. Byłem już prawie przekonany, że karta wi-fi w jakiś sposób uległa uszkodzeniu. Szczęśliwie posiadałem stary dysk HDD z zainstalowanym systemem, po którego podłączeniu RTL8192CE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC działała prawidłowo. Próbowałem także systemu Microsoft Windows 7 w wersji 32 i 64 bitowej, nic nie pomagało 🙂

Ostatecznie udało mi się odszukać działający sterownik na stronie Microsoftu w Microsoft Update CatalogRealtek_RTL8192CE-Win7x86_x64.cab

Teoretycznie możliwe, że gdyby cały system zaktualizować od początku do końca to ten driver mógłby się samoistnie zainstalować, nie mam jednak pewności. Akurat pełna aktualizacja Windows 7 ze wszystkimi możliwymi łatkami zajmuje kilka godzin ściągania i instalowania. Ja osobiście wolałem mieć w pełni działający laptop już na początku przygody z Windows Update aby się upewnić, że wszystko jest sprawne.

Realtek RTL8192CE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC Windows 7 32-bit / 64-bit / x86 / x64 working drivers

Historia zakończyła się pozytywnie, najbardziej jednak zaskakuje mnie błędny driver na oficjalnej stronie producenta, gdzie dla pewności instalowałem także inne z pokrewnych modeli laptopów i oczywiście nic nie pomagało.


Bartłomiej_Speth

Absolwent wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Fizyka z informatyką. Miłośnik komputerów, sprzętu komputerowego oraz otwartego oprogramowania. Specjalizuje się w budowie, naprawach, modyfikacjach laptopów jak i jednostek stacjonarnych. Zapalony PC'towiec od momentu, kiedy otrzymał swój pierwszy komputer z procesorem 80286.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *