Microsoft Windows 10 szczególnie w wersji Professional to obecnie mój ulubiony system operacyjny do codziennego (ang. daily) użytku i pracy. W dziewięciu na dziesięć przypadkach wszystko działa sprawnie, instaluje się bezproblemowo, a praca z tym systemem to czysta przyjemność. Problem pojawia się przy starszych sprzętach: komputerach, laptopach, które to po rozbudowie (szybki dysk SSD, dodatkowa pamięć RAM) mogłyby używać Windows 10 w pełni, jednak nie są w już wspierane ze względu na swoje lata.

ATI Radeon Xpress 1250 driver / sterownik dla Windows 10

Taki przypadek ma miejsce chociażby podczas próby instalacji systemu z kartą grafiki ATI Radeon Xpress 1250. Windows 10 nie wspiera natywnie tej karty graficznej przez co rozdzielczość ekranu po zainstalowaniu systemu nie jest optymalna. W moim przypadku testowałem to na laptopie serwisowym HP Compaq 6715b. Wcześniej zainstalowany był na nim system Microsoft Windows 7 Ultimate i działał sprawnie, jednak musiałem się przekonać czy laptop udźwignie Windows 10 na dysku SSD.
Wielkiej różnicy w spadku wydajności nie zauważyłem, jednak miałem problem z grafiką, który ostatecznie rozwiązałem poprzez instalację alternatywnych sterowników dostępnych w odnośniku poniżej.

Muszę zwrócić uwagę na jedną ważną rzecz, kwestia aktualizacji systemu poprzez Windows Update. Jako, że nieoficjalne sterowniki nie posiadają podpisu cyfrowego, należy je przeinstalować po większej aktualizacji, aby to zrobić należy wyłączyć podpisywanie sterowników.

Microsoft Windows 10 jak wyłączyć podpisywanie sterowników ?

 • Kliknij Start > Ustawienia
 • kolejno Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie > Uruchamianie zaawansowane > Uruchom ponownie teraz
 • teraz kliknij > Rozwiązywanie problemów > Opcje zaawansowane > Ustawienia uruchamiania i wybierz Uruchom ponownie
 • po restarcie komputera naciśnij 7 lub F7 aby wyłączyć wymuszanie podpisywania sterowników.

W tym momencie sterowniki bez problemów powinny się zainstalować co umożliwi w pełni wykorzystanie wszystkich dostępnych rozdzielczości oraz funkcji dla karty graficznej ATI Radeon Xpress 1250 w systemie operacyjnym Microsoft Windows 10.


5 komentarzy

reav · 13 listopada 2020 o 11:54

Dzięki za podpowiedź, właśnie tego szukałem 🙂 Piwko się należy!!

  Bartłomiej_Speth · 13 listopada 2020 o 17:21

  Proszę 🙂

   m · 16 stycznia 2023 o 09:58

   Próbowałem tego w 6715s, ale się nie udało. Proces instalacji doszedł do końca, ale sterownik się nie zainstalował. Próbowałem kilka razy. Jest na to jakaś rada?

m · 16 stycznia 2023 o 09:48

A u mnie się niestety nie udało na 6715s. Cały proces przebiegł do końca, lecz w dzienniku jest komunikat, że sterownik nie został zainstalowany. Może to kwestia różnic pomiędzy b i s?

  Bartłomiej_Speth · 14 lutego 2023 o 21:24

  Możliwe, że coś się zmieniło po ostatnich aktualizacjach z Windows Update 😐

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *