Kontynuując temat retro laptopów na moim blogu dzisiaj na warsztat wchodzi seria Toshiba Satellite Pro 4300.

Sprzęt otrzymałem w dobrze utrzymanym stanie, a na pokładzie zainstalowany był  Microsoft Windows XP co przy aktualnej dostępnej ilości pamięci RAM – 64MB było dla tego sprzętu stosunkowo zbyt wymagające.

Laptop Toshiba Satellite Pro 4300 – jak i czym wyczyścić obudowę komputera ?

Na pierwszy ogień poszło gruntowne czyszczenie całości laptopa z zewnątrz: wszystkie plastiki, górna klapa jak i dolna, klawiatura oraz matryca. Po wstępnym czyszczeniu „na mokro” przyszła pora na doczyszczenie obudowy czymś mocniejszym, w moim przypadku użyłem terpentyny balsamicznej. Bardzo dobrze usuwa wszystkie oporne plamy czy kleje, trzeba jednak uważać ponieważ słabej jakości tworzywo ten rodzaj naturalnego rozpuszczalnika potrafi uszkodzić, stąd zawsze należy wykonać test na mało widocznym miejscu. Moje doświadczenie pokazuje, że przynajmniej starsze laptopy są wykonane z dobrych materiałów i można je traktować naturalnymi rozpuszczalnikami na bazie terpentyny balsamicznej (która notabene jest zrobiona z żywicy sosnowej i innych drzew iglastych).

Konserwacja i renowacja elementów plastikowych laptopa / komputera

Pod dokładnym czyszczeniu Toshiby na mokro, terpentyną i ponownie na mokro przyszedł czas na konserwację i renowację plastików. Całość obudowy (wszystko poza matrycą, łącznie z klawiaturą) została przetarta preparatem do konserwacji plastików / kokpitów samochodowych co nadało laptopowi ładny lekko lśniący i gładki (w dotyku) wygląd. Na sam koniec matryca została wyczyszczona preparatem do mycia szyb. W takim stanie laptop mógł przejść do kolejnego etapu, którym było czyszczenie wnętrza łącznie z konserwacją chłodzenia.

Środek okazał się wyjątkowo czysty, przetarcie pędzelkiem płyty głównej i innych elementów elektronicznych + czyszczenie wentylatora procesora wystarczyło aby wnętrze wyglądało jak nowe 🙂

Na tak odświeżonej Toshibie Satellite Pro 4300 zainstalowałem świeży system operacyjny Windows 98 SE + wszystkie dostępne sterowniki (drivers), które załączam poniżej.

Laptop Toshiba Satellite Pro 4300 – sterowniki / drivers

Laptop Toshiba w standardzie posiada 64MB RAM, które można rozbudować o dodatkowe 256MB w dwóch kościach po 128MB (są dwa wolne sloty), procesor to Intel Celeron 600MHz, dysk twardy o pojemności 4,3GB oraz karta muzyczna Yamaha. Całość uzupełnia port podczerwieni, DVD-ROM, stacja dyskietek FDD 1,44”, oraz kilka dodatkowych uprzyjemniaczy i umilaczy życia jak chociażby wyjście TV, wyjście na zewnętrzny monitor, slot kart PCMCIA, wyjścia słuchawek i mikrofonu z regulacją głośności.

Toshiba Satellite Pro 4300 podobnie jak Toshiba Tecra 8000 posiada możliwość zmiany ustawień BIOS z poziomu systemu operacyjnego Microsoft Windows. Można włączać i wyłączać cache, co razem z kartą muzyczną Yamaha daje możliwość grania w stare gry w systemie MS-DOS co jest nie lada gratką dla retro freaków 🙂


2 komentarze

Piotr · 1 grudnia 2020 o 16:21

Cieszę się że natrafiłem na tą stronę. Zaoszczędzę przez to dużo czasu. Wszystkie stery w jednym miejscu do mojego „nowego” sprzętu XD Pozdrawiam i zabieram się do pracy

    Bartłomiej_Speth · 1 grudnia 2020 o 17:28

    Tylko jechać kolego 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *