Linux Mint jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych opartych na Linuksie, znanym z prostoty użytkowania, stabilności i przyjaznego interfejsu. Jego popularność wśród nowych użytkowników Linuksa wynika także z bogatego zestawu wbudowanych aplikacji oraz wsparcia dla szerokiej gamy sprzętu. Jednak po świeżej instalacji warto wprowadzić kilka zmian i ulepszeń, aby jeszcze lepiej dostosować system do indywidualnych potrzeb użytkownika.

W tym poradniku przedstawię moje kroki, które warto podjąć po pierwszym uruchomieniu Linux Mint. Od aktualizacji systemu, poprzez instalację niezbędnych programów, aż po dostosowanie wyglądu i konfigurację zabezpieczeń — każdy z tych kroków pomoże Ci maksymalnie wykorzystać potencjał Twojego nowego systemu. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy średnio zaawansowanym użytkownikiem, znajdziesz tu wskazówki, które ułatwią codzienną pracę i uczynią korzystanie z Linux Mint jeszcze przyjemniejszym.

11 polecanych kroków do wykonania po świeżej instalacji systemu operacyjnego Linux Mint

1. Zmiana motywu (kolorów) na ciemny

Kliknij Start > Ustawienie systemowe > Motywy > Styl Mint-Y > Ciemny

2. Konfiguracja systemu migawek oraz utworzenie pierwszej migawki

  • Kliknij Start > Ustawienie systemowe > Timeshift. Tworzenie migawek ustaw na Tygodniowe > Utrzymuj 3.
  • Po skonfigurowaniu utwórz pierwszą migawkę przed dalszymi zmianami w systemie.

3. Wykonanie pierwszej pełnej aktualizacji systemu oraz konfiguracja menedżera aktualizacji Linux Mint

  • Kliknij Start > Ustawienie systemowe > Menedżer aktualizacji. Zainstaluj najnowsze aktualizacje i kolejno zrestartuj komputer.
  • Przełącz się na lokalny serwer zwierciadlany w celu szybszego pobierania najnowszych paczek systemowych. Z górnego menu wybierz Edycja > Zasoby oprogramowania. W sekcji Serwery lustrzane kliknij Główny (Linux Mint) wybierz ten z największą prędkością i Zastosuj. Kolejno Bazowy (Ubuntu)(noble), wybierz najszybszy i Zastosuj oraz kliknij aktualizację pamięci podręcznej APT.

4. Aktywacja zapory sieciowej w systemie Linux

W zakładce zapora sieciowa wybierz ustawienia: Profil > Domowy, Stan > Włączone, Przychodzące > Odmów, Wychodzące > Pozwól.

5. Zmiana standardowej tapety na inną / własną w Linux Mint

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie > Zmień tło pulpitu.

6. Jak w Linux Mint zmienić fonty systemowe ?

  • Kliknij Start > Menedżer oprogramowania. W polu wyszukiwania wpisz Font-manager > Instaluj i Uruchom.
  • Na górnej belce z lewej strony kliknij G (Google Fonts) i w wyszukiwarce   fira sans > Pobierz rodzinę > fira mono > Pobierz rodzinę. Zamknij menedżera fontów.
    Kliknij Start > Ustawienie systemowe > Wybór czcionki i zmień Domyślna czcionka, Czcionka pulpitu, Czcionka dokumentu na Fira Sans Regular. Czcionka o stałej szerokości > Fira Mono Regular. Czcionka tytułu okna > Fira Sans Medium.

7. Zmiana standardowych ikon na inne w Linux Mint

  • Uruchom przeglądarkę i wejdź na stronę https://www.gnome-look.org/browse i wybierz zakładkę Rating, a tam kliknij w zestaw ikon Kora > Files i pobierz paczkę kora-x-x-x.tar.xz np. kora-1-6-5.tar.xz.
  • Uruchom przeglądarkę plików i przejdź do katalogu Pobrane, kliknij prawym przyciskiem myszy na archiwum i wybierz Rozpakuj tutaj, następnie przejdź do rozpakowanego katalogu kora-x-x-x.
  • W przeglądarce plików w górnym menu kliknij Widok > Wyświetlanie ukrytych plików. Zaznacz wypakowane katalogi i skopiuj do schowka.
  • W przeglądarce plików przejdź do Katalog domowy > .local > share > icons i wklej zawartość schowka (foldery z ikonami).
  • Kliknij Start > Ustawienia systemowe > Motywy > Ustawienia zaawansowane > Ikony i wybierz zestaw ikon Kora.

8. Jak zainstalować oraz skonfigurować docka Plank ?

  • Kliknij Start > Menedżer oprogramowania, w polu wyszukiwania wpisz Plank > Instaluj > Kontynuuj i kolejno Uruchom.
  • Usuń niepotrzebne ikony z zainstalowanego docka, prawy klawisz na ikonie i odznacz Przechowywanie aktywatora. Warto w tym momencie także dodać ikony ulubionych programów. Po uruchomieniu wybranego oprogramowania kliknij prawym klawiszem na pasku i zaznacz Przechowywanie aktywatora.
  • Uruchom Terminal i wpisz komendę plank –preferences. W zakładce Wygląd > Motyw wybierz Transparent > Położenie > Na dole. W dolnej sekcji zaznacz Powiększenie ikon.
  • Przejdź do zakładki Docklety i dodaj: Applications, Trash, Desktop.
  • Kliknij na „starym” pasku zadań i wybierz – Usuń oraz potwierdź usunięcie. Kolejno kliknij na docku Plank w Applications > Narzędzia systemowe > Preferences > Panel > Dodaj nowy panel i wybierz myszką górę ekranu.
  • W ustawieniach panelu w zakładce Dostosuj > wysokość panelu ustaw na 30. Kolejno Wygląd panelu zakładka Prawa część wybierz > Rozmiar ikon kolorowych ustaw na 16px i > Rozmiar ikon symbolicznych (pks) na 16.
  • Kliknij na górnym panelu prawym klawiszem myszy i zaznacz Tryb edycji panelu. Usuń następujące ikony z lewej strony: Lista okien pogrupowanych, Menu, Separator, Panel narożny. Po wszystkim wyłącz Tryb edycji panelu.
  • Kliknij w panel prawym klawiszem myszy i wybierz Aplety > Pobierz i dodaj: Pogoda, Wskaźnik temperatury procesora, Lock keys indicator with notifications, System Controls. Wróć do zakładki Zarządzaj i kliknij w + (plus) na wcześniej pobranych apletach.
  • Kliknij na w panel, wybierz Tryb edycji panelu i przesuń ikonę wyłącznika na swoje ulubione miejsce (np. prawy górny róg ekranu).
  • Kliknij na docku Applications > Narzędzia systemowe > Preferences > Rozszerzenia, zakładka Pobierz i zainstaluj Transparent panels. W zakładce Zarządzaj kliknij na + (Włącz). W opcjach Ogólne > Type of transparency wybierz Fully transparent.
  • Kliknij na docku Applications > Narzędzia systemowe > Preferences > Programy startowe, kliknij na dole + (Dodaj) i Wybierz program. Wyszukaj Plank i kliknij Dodaj program.

9. Instalacja MC (Midnight Commander) w systemie Linux

Uruchom Terminal i wpisz komendę sudo apt install mc -y i zatwierdź klawiszem Enter.

10. Instalacja i konfiguracja Redshift

Na temat instalacji oraz konfiguracji oprogramowania do redukcji niebieskiej poświaty napisałem osobny artykuł i zapraszam do niego serdecznie 🙂

11. Instalacja dodatkowych fontów (mscorefonts)

Instalacja dodatkowych fontów mscorefonts zapewnia kompatybilność dla pakietów biurowych.

  • Kliknij na docku Applications > Narzędzia systemowe > Administration > Menedżer oprogramowania.
  • W polu wyszukiwania na górze po lewej stronie wpisz mscorefonts wybierz i kliknij Instaluj i Kontynuuj.

Linux Mint to popularny system operacyjny oparty na Linuksie, ceniony za prostotę, stabilność i przyjazny interfejs. Jego popularność wśród nowych użytkowników wynika również z szerokiego wsparcia sprzętowego oraz bogatego zestawu wbudowanych aplikacji. Po świeżej instalacji warto jednak przeprowadzić kilka zmian, aby dostosować system do indywidualnych potrzeb.

11 polecanych kroków do wykonania po świeżej instalacji systemu operacyjnego Linux Mint

Zaleca się m.in. zmianę motywu na ciemny, konfigurację systemu migawek za pomocą Timeshift oraz wykonanie pełnej aktualizacji systemu, w tym ustawienie lokalnych serwerów lustrzanych dla szybszego pobierania. Istotnym krokiem jest również aktywacja zapory sieciowej i dostosowanie tapety pulpitu oraz czcionek systemowych. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, możliwa jest instalacja dodatkowych pakietów, jak dock Plank, menedżer plików Midnight Commander, czy narzędzia Redshift do redukcji niebieskiej poświaty. Każdy z tych kroków przyczynia się do optymalizacji doświadczeń użytkownika i lepszego wykorzystania potencjału Linux Mint.


Bartłomiej_Speth

Absolwent wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Fizyka z informatyką. Miłośnik komputerów, sprzętu komputerowego oraz otwartego oprogramowania. Specjalizuje się w budowie, naprawach, modyfikacjach laptopów jak i jednostek stacjonarnych. Zapalony PC'towiec od momentu, w którym otrzymał swój pierwszy komputer z procesorem 80286.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *