Doom 1 i 2 to klasyka gier komputerowych, co ciekawe nadal są rozwijane i wspierane przez niezależnych modderów i developerów. W ostatnim czasie miałem okazję posmakować najnowszego moda do gry Doom 1 lub Doom 2 o nazwie Brutal Doom i muszę przyznać, że gra nabiera nowego smaku, grywalności i wymiaru. Jest dużo rzeczy, które zostało poprawione, usprawnione i ulepszone: nowa lepsza grafika, wyższe rozdzielczości, nowe bronie, lepsze odgłosy i grywalność, która zdecydowanie zwyżkuję z tym modem 🙂 Poniżej krótka instrukcja instalacji.

Brutal Doom mod instalacja i konfiguracja

Na początek potrzebujesz pliku DOOM.WAD lub DOOM2.WAD (w zależności, w którą wersję Dooma chcesz grać, lub którą posiadasz), są one do pozyskania z oryginalnych wersji tych gier. Dla posiadaczy konta w serwisie Steam mam dobrą wiadomość, grę Doom 1 / Doom 2 można kupić za kilka / kilkanaście złotych (w zależności czy jest aktualnie promocja czy nie) i to jest moim zdaniem najłatwiejsza metoda na pozyskanie pliku DOOM.WAD / DOOM2.WAD.

Kolejny krok to instalacja tzw. sourceport. To zmodyfikowana wersja oryginalnego silnika gry, która wnosi wiele usprawnień. Pozwala na granie w rozdzielczości HD, umożliwia spoglądanie w górę i w dół (tzw. freelook) przy pomocy myszy, skakanie oraz dodaje inne ficzery pozwalające na uruchomienie nowych modów dla starych gier. Nie ma możliwości aby uruchomić mod Brutal Doom bez dodatku sourceport. Pozwala on na granie w grę na systemach operacyjnych: Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 / Linux / MacOS.
Do wyboru są dwa (mi znane) sourceporty oparte na ZDoom, Zandronum oraz GZDoom. Na potrzeby tego poradnika użyje oprogramowania Zandronum. Zaczynamy 🙂

  • Zainstaluj grę Doom 1 / Doom 2 alternatywnie możesz skorzystać z wersji FreeDoom (https://freedoom.github.io/)
  • pobierz sourceport ze strony https://zandronum.com/download (na początek polecam wersję Archive (core only)) i rozpakuj w wybranym przez siebie katalogu (z tego miejsce będziesz uruchamiał Brutal Doom mod)
  • jeśli posiadasz / kupiłeś Doom 1 / Doom 2 w serwisie Steam możesz pominąć ten krok. Jeśli zainstalowałeś oryginalną wersję Doom 1 / Doom 2 poszukaj w folderze instalacyjnym gry pliku DOOM.WAD / DOOM2.WAD (w zależności od wersji) i skopiuj go do katalogu, gdzie wcześniej rozpakowałeś Zandronum. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniesz poproszony o wskazanie folderu z grą Doom (wskazujesz katalog, z zawartością Zandronum)
  • pobierz Brutal Doom mod https://www.moddb.com/mods/brutal-doom/
  • wypakuj i skopiuj plik o rozszerzeniu *.pk3 do folderu, gdzie wcześniej rozpakowałeś Zandronum
  • uruchom Brutal Doom mod komendą zandronum.exe -file nazwa-pliku.pk3 gdzie nazwa-pliku.pk3 to nazwa aktualnej wersji wypakowanego Brutal Doom moda. Na chwilę obecną jest to brutalv21.pk3. W miarę rozwoju wersji (aktualna to 21) nazwa pliku może ulec zmianie i należy ją dopasować do pobranej.

Na początek to tyle. Brutal Doom mod powinien już działać na Twoim komputerze. Warto ułatwić sobie trochę życie i stworzyć prosty plik *.bat, którym będziemy uruchamiać grę. Plik tworzymy w katalogu gdzie znajduje się Zandronum.

@echo off
start zandronum.exe -file brutalv21.pk3

Kategorie: Gry

2 komentarze

Dommowicz · 13 lipca 2020 o 10:58

Na pewno zagram w Doom z tym modem. Dzięki!

    B_Speth · 13 lipca 2020 o 22:58

    Polecam, warto spróbować. Grywalność jak w dzisiejszych FPSach.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *