Systemy oparte o podstawkę LGA 1155 (ang. Land Grid Array) to już dość wiekowe sprzęty, chociaż mogą nadal posłużyć spokojnie do niewymagającego gamingu czy po prostu jako komputer zapasowy / biurowy. Co ciekawe w teorii procesory bez dopisku „K” w nazwie powinny mieć i mają (w większości przypadków) zablokowany mnożnik. Okazuje się jednak, że bywały odstępstwa od tej reguły np. Intel Core i5-3450 czy i5-3470 mogą zostać podkręcone poprzez podniesienie mnożnika, chociaż tylko do pewnego stopnia.

Intel Core i5-3450 / 3470 Ivy Bridge overclocking – jak podkręcić procesor z zablokowanym mnożnikiem ?

Intel Core i5-3470 Ivy Bridge overclockingWszystko zależy od modelu, procesory Intel Core i5 z rodziny Ivy Bridge posiadają zablokowany mnożnik ale tylko częściowo, czyli istnieje możliwość jego podniesienia w zależności jaki procesor posiadamy od 200 do 400 MHz. Jest to trochę sztuka dla sztuki, ja jednak lubię wycisnąć ze sprzętu dodatkową moc jeśli jest taka możliwość. W przypadku tak niedużej w sumie ilości dodatkowych MHz nie trzeba przejmować się napięciem czy dodatkowym / lepszym chłodzeniem.

Jak więc podkręcić procesor z rodziny Ivy Bridge z częściowo zablokowanym mnożnikiem ?

  • Na początek wejdź do BIOSu poprzez naciśnięcie przycisku DEL na klawiaturze komputera podczas gdy wyświetli się ekran początkowy bootowania
  • przejdź do zaawansowanych ustawień procesora > Advanced Frequency Settings > Advanced CPU Core Features
  • w opcjach zaawansowanych ustaw maksymalny możliwy mnożnik (metodą prób), dla procesora i5-3450 będzie to o 400MHz więcej, a dla i5-3470 o 200MHz więcej
  • zapisz ustawienia, zrestartuj komputer i uruchom system operacyjny gdzie możesz sprawdzić np. przy pomocy HWMonitor aktualne taktowanie procesora.

Na koniec warto uruchomić jakiś benchmark / stress test aby sprawdzić czy osobne rdzenie wchodzą na maksymalne ustawienia i czy zgadzają się z tymi ustawionymi w BIOSie.


Bartłomiej_Speth

Absolwent wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Fizyka z informatyką. Miłośnik komputerów, sprzętu komputerowego oraz otwartego oprogramowania. Specjalizuje się w budowie, naprawach, modyfikacjach laptopów jak i jednostek stacjonarnych. Zapalony PC'towiec od momentu, kiedy otrzymał swój pierwszy komputer z procesorem 80286.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *