Trafił do mnie ostatnio nowy laptop z zainstalowanym systemem operacyjnym Microsoft Windows 11. Użytkownik tego wspaniałego notebooka zapomniał hasła do swojego konta lokalnego, na którym było sporo różnych danych oraz zainstalowanych programów. Nie było mowy o ponownej reinstalacji systemu lub było to ostateczna opcja.

Jak zmienić lub usunąć zapomniane hasło konta offline w Microsoft Windows 11 ?

Problem był większy niż opisany w poprzednim poście odnośnie usuwania haseł użytkowników w Windows 8 / 10 ponieważ po uruchomieniu komputera z nośnika instalacyjnego oraz przejścia do linii komend (ang. command line) brak było dysku z systemem operacyjnym (ukryty ?) i nie pomógł tutaj nawet Diskpart 😐 Z pomocą przyszedł software o nazwie Hiren’s BootCD PE (Preinstallation Environment).

Hiren’s BootCD PE (Preinstallation Environment) instalacja / przygotowanie Boot CD / USB za pomocą Rufus oraz balenaEtcher

Na oficjalnej stronie Hiren’s BootCD PE jest szczegółowa instrukcja tego jak wykonać nośnik bootowalny (USB) za pomocą oprogramowania Rufus, są także poradniki na youtube.com na ten temat. Nie wiem dlaczego, ale w moim przypadku, a testowałem na dwóch różnych laptopach używając dwóch różnych wersji Rufusa (w tym najnowszej) to nie zadziałało. Pomimo poprawnych ustawień BIOSa komputer nie wykrywał nośnika USB jak opcji z możliwością bootowania 🙁 Ostatecznie problem rozwiązała aplikacja balenaEtcher, za pomocą której nośnik USB udało się stworzyć i uruchomić z niego komputer z Hiren’s BootCD PE.

Hiren’s BootCD PE

Usuwanie hasła użytkownika lokalnego w Windows 11 oraz aktywowanie ukrytego konta administratora

Hiren’s BootCD PE (Preinstallation Environment) posiada sporo narzędzi, jest tam (a przynajmniej powinien być) program o nazwie NT Password Edit, który służy właśnie do zmiany haseł użytkowników. Za pomocą NT Password Edit można także aktywować ukryte konto administracyjne dla systemu Windows 8 / 10 / 11. Pech chciał, że w moim przypadku _nie_było_ tego programu ?! Szczęśliwie dysk systemowy z Windows 11 był już widoczny i mogłem ręcznie podmienić cmd.exe jako sethc.exe wgrywając go do katalogu c:\windows\system32\ i kolejno już postępując zgodnie z instrukcją we wpisie odnoszącym się do zmian haseł użytkowników lokalnych Windows 8 / 10 / 11.

Hiren’s BootCD PE

Koniec końców cała operacja zakończyła się szczęśliwym sukcesem, ale było kilka wybojów po drodze 🙂 Zastanawia fakt braku widocznego dysku systemowego po uruchomienia komputera z nośnika instalacyjnego Windows 11. Co prawda oryginalny os był w wersji en-US (amerykańska), a ja bootowałem z pl (polska) ale nie wydaje „mnie się” żeby to miało być problemem ? Co prawda Diskpart pokazywał jeden wolumin oznaczony jako C, ale po przejściu na niego „lądowałem” na dysku bootowalnym USB :x. Następna dziwna sprawa to Rufus, który niby stworzył bootowalny USB, ale komputer go nie widział jako opcję z możliwością rozruchu. Na koniec, dlaczego w preinstalowanej wersji Hiren’s BootCD PE brakowało najważniejszego oprogramowania NT Password Edit umożliwiającego zmianę haseł oraz aktywację / deaktywację kont użytkowników też pozostaje dla mnie zagadką.

 

 


1 komentarz

☛ Jak zmienić / usunąć hasło administratora w systemie operacyjnym Microsoft Windows 8 / 10 / 11 bez jego znajomości - sethc.exe ? - LepszySerwis.pl - Serwis komputerowy Poznań · 1 października 2022 o 08:13

[…] PS. Dla systemu Microsoft Windows 11 polecam rozbudowany wpis odnośnie jak zmienić / usunąć hasło użytkownika lokalnego oraz aktywować ukryte konto administracyjne. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *