Retro informatyka czy też retro gaming / computing rządzą się swoimi prawami, mam tu na myśli pojawiające się problemy z instalacją (wyborem ?) odpowiednich sterowników np. dla starszych kart grafiki. O ile w czasach gdy posiadaliśmy daną grafikę czy akcelerator graficzny po prostu instalowało się najnowsze dostępne drivery jak to obecnie w Windows 10 i wszystko z reguły działało. Dzisiaj niejednokrotnie mam problem z wybraniem odpowiedniej wersji sterownika dla danego systemu operacyjnego i danej grafiki.
Jest jednak rozwiązanie tej kwestii (tak mi się przynajmniej wydaję), a uświadomiłem to sobie kilka dni temu 🙂

NVIDIA Omega Drivers – Microsoft Windows 98 / Millenium / XP / 2000 / Vista / 7

O słynnych driverach Omega słyszałem już jakiś czas temu, chociaż kojarzyły mi się głównie z kartami graficznymi od ATI, nawet nie wpadłem na to, że były także wersje dla kart Nvidia, a nawet 3dfx (tych ostatnich nie testowałem).
Dobrze się stało, bo ostatnio złożyłem „nowy” build posiadający dwa systemy operacyjne MS Windows 2000 oraz Windows 98 SE. Wszystko w sumie działało, chociaż z Windowsem 2K były niezłe przeboje. Koniec końców nie miałem pewności czy zainstalowane sterowniki są optymalne. Fart chciał, że przypadkiem wszedłem na stronę, gdzie dowiedziałem się o istnieniu NVIDIA Omega Drivers. Doszedłem do wniosku, że nie ma co kombinować dalej – założyłem, że ten kto podrasował oryginalne sterowniki wybrał do tego te najlepsze z możliwych wtedy istniejących.

Tak więc przetestowałem paczki instalacyjne NVIDIA Omega Drivers na dwóch różnych buildach: z systemem operacyjnym Microsoft Windows 98 SE, posiadające różne karty graficzne: GeForce 4 Ti4200 i Gainward GeForce FX 5600 Ultra oraz z systemem Windows 2000 (tam także był GeForce FX 5600 Ultra).

W tej chwili wszystko działa pięknie i bezproblemowo, myślę, że od dzisiaj będzie to podstawa w moich przyszłych retro (komputerach) buildach 🙂

Poniżej zamieszczam pobrane paczki z oryginalnej, obecnie nie działającej już strony www (swoją drogą ten zwrot już chyba wymiera, użyłem go tutaj celowo 😉 ). Ostatnia czyli najnowsza wersja dla Windows Vista niby działa także pod Windows 7, nie mam jednak na chwilę obecną jak tego sprawdzić.

Kilka słów o samych sterownikach, zaczerpnięte z oryginalnej strony „Sterowniki Omega są kompatybilne ze wszystkimi kartami Nvidia, które używają driverów Detonator / Forceware. Nie ma znaczenia, czy karty używają pamięci DDR, SDR, czy są to wersje na slot PCI, PCI-E, AGP. Działają na laptopach, w wersjach oem oraz retail.

Sterowniki są „wstępnie zmodyfikowanymi” driverami – nie były one pisane od nowa. Są to standardowe sterowniki Nvidia z dodanymi rozdzielczościami, poprawkami kompatybilności i większą liczbą opcji niż zwykłe drivery Nvidia.

Ostatnie pięć cyfr w nazwie pliku odnosi się do oryginalnej wersji sterownika Nvidia, na której są oparte.”

NVIDIA Omega Drivers – najlepsze sterowniki dla kart graficznych Nvidia

źródło: omegadrivers.net, 3dfxzone.it


3 komentarze

ActCAD Polska · 12 października 2021 o 18:07

Bardzo potrzebny artykuł dla posiadaczy starego oprogramowania. Zawiera wiele potrzebnych informacji o starych kartach i driverach do nich. Dzięki!!

Najlepsze sterowniki Nvidia Riva TNT / GeForce dla Windows 2000 z Antyaliasingiem i filtrem Anizotropowym - LepszySerwis.pl - Helpdesk IT Poznań · 7 stycznia 2021 o 18:01

[…] pewnego czasu testuję odkryte przeze mnie sterowniki NVIDIA Omega Drivers w systemach Windows 98 SE oraz Windows 2000 Professional. O ile wersja dla Windows 98 SE działa […]

ATI Omega Drivers Windows 98 SE / XP - najnowsze, ostatnie i najlepsze sterowniki (latest) - LepszySerwis.pl - Helpdesk IT Poznań · 28 stycznia 2021 o 16:52

[…] sterowniki z serii OMEGA dla kart graficznych ATI. Jak pisałem kilka artykułów wcześniej, NVIDIA Omega Drivers sprawują się bardzo dobrze, szczególnie pod kontrolą systemu Microsoft Windows 98 SE. Dzisiaj […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *