Windows 98 / Second Edition jest jednym z bardziej cenionych systemów operacyjnych jeśli chodzi o rozrywkę na komputerach retro. Ma niestety jedną nieprzyjemną przypadłość, przechowuje wszystkie kiedykolwiek zainstalowane urządzenia w systemie, nawet te, które w danej chwili nie są fizycznie umieszczone w komputerze. Czy da się temu zaradzić ?

Jak usunąć ukryte urządzenia w systemie Windows 98 / SE ?

Aby mieć możliwość usunięcia nieużywanych czy niepotrzebnych urządzeń z Windows 98 trzeba najpierw uruchomić system w trybie awaryjnym. Aby tego dokonać podczas bootowania Windows wciśnij klawisz F8 i z menu wybierz Tryb awaryjny.

  • kliknij Start > Ustawienia > Panel sterowania > System > Menadżer urządzeń
  • wybierz grupę urządzeń, z której chcesz usunąć nieużywany sprzęt i kliknij + (plus)
  • ostatnio zainstalowane urządzenia (czyli te najnowsze) znajdują się na samym dole. Czyli np. jak masz zainstalowane dwie takie same karty graficzne z jakiś przyczyn usuwasz tą na samej górze, a tą na dole zostawiasz.

Usuwanie starych / ukrytych urządzeń w systemie Windows 98 SE

W powyższy sposób można i warto co jakiś czas oczyścić system Windows 98 ze zbędnych urządzeń. Jest to polecane szczególnie tam, gdzie często instaluje się nowy sprzęt np. w celach testowych czy w ramach sprawdzenia poprawności działania. Powodzenia 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *