Zalman firma dzisiaj trochę zapomniana, jednak w czasach swojej świetności była innowacyjna i tworzyła bardzo ciekawe i nietypowe produkty. Zalman słynął z nietuzinkowych rozwiązań jeśli chodzi o radiatory i coolery na procesory komputerów typu desktop tzw. „stacjonarki”. W dzisiejszym wpisie chciałbym poświęcić kilka słów chłodzeniu dedykowanemu na procesory Intel Pentium III (Socket 370) oraz AMD (Socket 462) z dawnych lat – Zalman CNPS6000-ALCU AMD / PIII Flower Cooler.

Półpasywne chłodzenie na procesor Zalman CNPS6000-ALCU AMD / PIII Flower Cooler

Zalman CNPS6000-ALCUZestaw chłodzący Zalman CNPS6000-ALCU AMD / PIII Flower Cooler składa się z bardzo nietypowego radiatora (wersja CNPS6000-ALCU to mieszanka aluminium oraz miedzi) wentylatora o wymiarach 80x80mm, uchwytu mocowania na kartach rozszerzeń oraz regulatora obrotów Zalman Fan Mate 1 (w moim przypadku Zalman Fan Mate 2). Radiator z zestawu montuje się bezpośrednio na procesorze za pomocą dołączonej zapinki, co ciekawe nie jest on wyposażony w mocowanie na wentylator ze względu na jego budowę (płatki aluminium i miedzi stąd nazwa ang. Flower Cooler) tak więc sam w sobie może być używany jako chłodzenie pasywne. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowo schłodzić radiator w zestawie znajduje się uchwyt, który przykręca się na kartach rozszerzeń, a do niego dołączony wentylator. Wiatrak jest mocny i głośny i tutaj z pomocą przychodzi regulator obrotów Zalman Fan Mate. Mój zestaw z racji swoich lat i pochodzenia z drugiej ręki nie posiadał regulatora w wersji pierwszej, ale udało mi się kupić wersję drugą 🙂 i przyznaje, że bez zmniejszenia obrotów praca przy komputerze z wentylatorem 80x80mm działającym na pełnych obrotach byłaby nieznośna.

Zalman Fan Mate II

Po pełnej instalacji cały zestaw prezentuje się ciekawie, nigdy wcześniej lub później nie spotkałem się z tego typu rozwiązaniami. Zestaw dedykowany jest  do procesorów Intel Pentium III (Socket 370) oraz AMD (Socket 462) ze względu na umiejscowienie socketu procesora w tym, a nie innym miejscu. Oczywiście sam radiator dałoby się założyć także na inny socket, wtedy jednak uchwyt (ang. bracket) nie znajdowałby się bezpośrednio nad radiatorem i nie byłby w stanie go schłodzić.

Zalman CNPS6000-ALCU AMD / PIII Flower Cooler

Temperatury na podkręconym Intel Pentium III 1000MHz z podniesionym napięciem ze standardowego 1,75V na 1,90V utrzymują się w dolnym przedziale 40 stopni, co dla tego sprzętu jest dobrym zakresem temperatur.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *