Nigdy bym się nie spodziewał, że tak mała aplikacja ułatwi mi życie, bez której nigdy już nie będę chciał pracować na komputerze czy przeglądać informacji na smartfonie.

Niebieska poświata na monitorze, jak ją ograniczyć ?

O programie f.lux dowiedziałem się kilka lat temu i postanowiłem spróbować. Nigdy nie miałem problemów z zasypianiem i wszystko wydawało się ok, do czasu. Gdy zacząłem używać f.luxa byłem w szoku jak wielka jest różnica pomiędzy „świecącym” ekranem komputera czy smartfona oraz tym gdy zainstalowana jest aplikacja ograniczające niebieską poświatę.

Emisja niebieskiego światła i problemy ze snem

Część osób może odczuwać problemy z zaśnięciem gdy pracują do późna na komputerze lub smartfonie. Niebieska poświata rozbudza nasz organizm (mózg) i możemy mieć problem ze spaniem, nawet będąc zmęczeni. Program f.lux rozwiązuje tą kwestię, wystarczy podać strefę czasową (kod pocztowy / miasto) i ilość niebieskiego światła (po zachodzie słońca) zostanie ograniczona automatycznie. Kolejnego dnia, gdy słońce wzejdzie program automatycznie przełączy się na tryb dzienny. Aplikacja dostępna jest zarówno dla systemów operacyjnych Windows, Mac Linux, iPhone / iPad jak i Android.

F.lux i Android

Co prawda aby na Androidzie f.lux działał w pełni automatycznie potrzebny jest root na telefonie. Polecam wszystkim ten software z czystym sumieniem! Wiem, że są też inne programy tego typu ale ja pozostaję wierny f.luxowi 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *