Pisałem już o jednej z: lepszych, bezproblemowych i tanich kartach muzycznych dla systemu Windows 98 / DOS mowa o Creative Sound Blaster Live! Kolejno była też najlepsza możliwa opcja muzyczna dla Microsoft Windows 98 czyli Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS. Czas pójść dalej!

Creative Sound Blaster X-Fi – retro (?) karta muzyczna dla Microsoft Windows XP

Nie wiem, czy jest to ostatnia (z nowszych) wspieranych kart muzycznych w Windows XP, jednak z pewnością jest to jedna z najlepszych możliwych opcji. Jakość dźwięku oraz szereg opcji dodatkowych w postaci np. panelu zewnętrznego do zatoki 5,25 zdecydowanie ubogaca możliwy zestaw komputerowy w wersji ostatecznej 🙂

Osobiście udało mi się kupić Sound Blaster X-Fi Fatal1ty wersję PCI (są także wersje PCI-E) właśnie z panelem zewnętrznym, pilotem, przewodami oraz płytami instalacyjnymi i stanie idealnym w cenie ~100 zł. Karta perfekcyjnie sprawuje się w moim komputerze „Ultimate Windows XP build”.

Creative Sound Blaster X-Fi jest bardzo dobrą opcją muzyczną pod względem możliwości zainstalowania jej nawet w Windows 10. Tak więc ta karta muzyczna może znaleźć szereg ciekawych zastosowań w komputerach z epoki jak i tych nowszych.

Istnieje kilka odmian Sound Blaster X-Fi, co umożliwia znalezienie odpowiednika na każdą kieszeń (większość w wersjach PCI oraz PCI-E).

Creative Sound Blaster X-Fi rodzaje / lista kart (od najlepszej / najbardziej rozbudowanej):

 • Sound Blaster X-Fi Elite Pro
 • Sound Blaster X-Fi Fatal1ty
 • Sound Blaster X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro
 • Sound Blaster X-Fi Platinum
 • Sound Blaster X-Fi XtremeMusic
 • Sound Blaster X-Fi Digital Audio
 • Sound Blaster X-Fi XtremeGamer
 • Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio

Na uwagę zasługuję tutaj oprócz oczywiście wersji najbogatszych – Elite Pro oraz Fatal1tySound Blaster X-Fi Xtreme Audio. Jest to wersja karty nisko profilowa (ang. low-profile) co otwiera przed nią dodatkowe opcję w postaci możliwości instalacji w komputerze o małej obudowie np. SFF (ang. Small Form Factor). Oczywiście w takim przypadku należy kupić kartę muzyczną z dołączonym śledziem o niskim profilu i dokonać jego zamiany przed ostatecznym montażem w jednostce centralnej.

Creative Sound Blaster X-Fi sterowniki – Windows 10 drivers / ISO CD


2 komentarze

AsusP750 · 31 sierpnia 2021 o 22:39

Kupiłem Sound Blaster X-Fi Fatal1ty z myślą o retro win xp Pc. Nie mogę za cholerę zmusić tej karty do działania. Po zainstalowaniu sterowników (czy to z oryginalnej płyty czy tych najnowszych czy też trochę starszych) karta jest wykrywana przez system ale co z tego skoro nie ma dźwięku. Komputer ma świeży Windows xp wgrany a i tak nie działa….pomocy

  Magg · 17 kwietnia 2022 o 16:44

  Spróbuj sterowników ze strony Daniel Kawakami

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *