Drukarki termiczne zyskują coraz większą popularność, jednym z ciekawszych modeli na rynku jest Niimbot B3S. W tym artykule przyjrzę się bliżej temu urządzeniu, zastanowię się, do czego może być używane oraz jak maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Podam także informację o tym jak poradzić sobie z instalacją tej drukarki termicznej oraz skąd pobrać oprogramowanie i sterowniki.

Czym jest Niimbot B3S?

Niimbot B3S to przenośna drukarka termiczna, która zyskuję uznanie ze względu na swoją łatwość obsługi, kompaktowy design i szeroki zakres zastosowań. Jest to idealne rozwiązanie dla osób potrzebujących wydrukować etykiety, bilety, naklejki czy proste grafiki w dowolnym miejscu i czasie. Istnieje sporo modeli drukarek termicznych producenta Niimbot na rynku, model B3S cechuję wg mojej opinii największa uniwersalność. Ta drukarka termiczna pozwala na drukowanie na szerokim wachlarzu dostępnych papierów i etykiet. Jest to drukarka dedykowana profesjonalnym zastosowaniom.

Informacja od producenta: „Niimbot® B3S stanowi innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie drukarek bezprzewodowych, umożliwiając szybkie drukowanie samoprzylepnych etykiet. Zastosowanie termicznej technologii druku sprawia, że nigdy nie będziesz musiał martwić się o wyczerpanie tuszu.

B3S to flagowy model o najwyższych osiągach, dedykowany przede wszystkim przedsiębiorstwom. Wyposażony w akumulator o pojemności 2200mAh, umożliwia wielotygodniową pracę bez konieczności ładowania. Drukowanie etykiet o szerokości do 72 mm sprawia, że możesz łatwo dostosować je do potrzeb biura, sklepu, magazynu, szkoły czy dowolnego miejsca, gdzie zachodzi taka potrzeba!”

Funkcje przenośnej drukarki termicznej Niimbot B3S

  • Technologia termiczna: Niimbot B3S korzysta z technologii termicznej, co oznacza, że nie wymaga atramentu czy tonerów. Działa poprzez podgrzewanie termicznego papieru, co sprawia, że jest bardziej ekonomiczna i prostsza w obsłudze. Sam jestem ciekawy ile taka drukarka wytrzyma, zakładam, że z czasem może paść bateria lub uszkodzić się jakiś mechanizm wewnętrzny.
  • Przenośność: z niewielkimi wymiarami i lekką konstrukcją, Niimbot B3S to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często podróżują lub potrzebują przenośnej drukarki do pracy w dowolnym miejscu. Muszę przyznać, że Niimbot B3S sprawia dobre wrażenie, drukarka wykonana solidnie z dbałością o szczegóły, jest kompaktowa. Jak na swoje niewielkie rozmiary jest stosunkowo ciężka co moim zdaniem daje nadzieje na jakościowe komponenty i mechanizmy użyte do jej budowy.
  • Łatwość obsługi: drukarka posiada intuicyjny interfejs, co sprawia, że nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy technicznej mogą z łatwością korzystać z jej funkcji. Ładowanie papieru czy łączenie z urządzeniem mobilnym jest szybkie i bezproblemowe. Akurat w tej kwestii mam parę uwag, o tym za chwilę 🙂
  • Wszechstronność: Niimbot B3S umożliwia drukowanie różnych materiałów, takich jak etykiety, bilety, wizytówki czy proste obrazki, co czyni tą drukarkę wszechstronnym narzędziem dla różnych zastosowań. Cieszy duży wybór dostępnych papierów i naklejek, różne wielkości i kształty nawet po wersje przezroczyste czy kolorowe!

Jak używać Niimbot drukarki B3S?

Drukarka termiczna Niimbot B3S –  zakup papieru termicznego, jaki papier / etykiety / naklejki ?

Niimbot B3S używa papieru termicznego, który można łatwo zdobyć w sklepach online. Ważne jest, aby wybierać papier odpowiedni do modelu drukarki. Raczej nie ma z tym problemu, po wpisaniu papieru + nazwy modelu drukarki (np. Niimbot B3S papier / Niimbot B3S etykiety / Niimbot B3S naklejki) pojawia się spory listing do wyboru. W chińskich marketach jest także duży wybór i ceny odpowiednio niższe. Osobiście na początek warto kupić drukarkę z podstawową rolką papieru aby zaznajomić się z urządzeniem i wykonać pierwsze testy 🙂 Mój Niimbot B3S otrzymałem wraz z rolką papieru termicznego o wymiarach T70*40-180White(70*40).

Drukarka termiczna Niimbot B3S –  podłączanie do urządzenia, instalacja sterowników oraz oprogramowania:

Niimbot B3S może być podłączony do różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety czy laptopy, za pomocą Bluetooth lub USB. Po sparowaniu, drukarka jest gotowa do użycia. W tej kwestii sprawa początkowo nie wydaje się taka prosta. Po rozpakowaniu urządzenia włóż pierwszą rolkę papieru i ustaw jego wymaganą szerokość (spójrz w dołączoną instrukcję obsługi jak to zrobić → Niimbot_B3S-quick_start_guide.pdf). Naładuj drukarkę Niimbot B3S i wykonaj pierwsze uruchomienie poprzez wciśnięcie i dłuższe przytrzymanie przycisku włącznika (ang. power). Drukarka wyda specyficzny dźwięk i Twoim oczom ukaże się wyświetlacz led z chińskimi znaczkami 😮 W tym momencie wciśnij przycisk power 6 razy, będziesz mógł wybrać język angielski (zatwierdź przyciskiem z prawej strony odpowiedzialnym z przesuw rolki papieru). Gdy już ustawiłeś język angielski wykonaj wyrównanie papieru (ang. paper aligning) i kolejno dla pewności wydrukuj stronę testową (ang. self-check page). W tym momencie drukarka jest gotowa do użytku, pozostało teraz zainstalowanie oprogramowania na urządzenia przenośne, komputery oraz sterowniki dla wersji PC. Osobiście polecam rozpocząć przygodę z Niimbot B3S właśnie od programu na komputery typu deskop, obsługa jest łatwiejsza (dostępna mysz i klawiatura) i pozwala na sprawniejsze wykonanie pierwszych własnych templejtów / szablonów naklejek.

  • W pierwszej kolejności (zanim podłączysz drukarkę przewodem USB-C) zainstaluj sterownik windows dla Niimbot B3S (oryginalna strona producenta https://niimbots.com/https://niimbots.com/pages/app_downloadhttps://niimbots.com/pages/app-download-driver) → USB-Driver-Install-x.x.x.x.zip
  • Kolejno pobierz i zainstaluj oprogramowanie na PC → https://niimbots.com/pages/niimbot-for-windows → niimbot-print_win_x.xx.xx_x64.exe
  • Następny krok to instalacja oprogramowania na urządzenia przenośne. Tutaj mamy dwie opcję, aplikacje NIIM oraz NIIMBOT (są to dwa oddzielne programy!). NIIM nie działa z moją drukarką B3S (nie wykrywa jej poprzez bluetooth) ale wg mojej opinii nie jest to wielka strata. Ten soft to bardziej społeczność (ang. community) skupiona wokół drukarek Niimbot, można zobaczyć jak i do czego ludzie wykorzystują urządzenia tej firmy, pobrać dodatkowe template’y, śledzić profile ludzi itp. Docelowa apka, która nas interesuje to NIIMBOT, niestety nie wiem z jakich powodów mój sklep Google Play nie pozwala mi na wyszukanie NIIMBOT w sklepie (!?!), a sprawdzałem na kilku urządzeniach. W każdym razie udało mi się pobrać wersję APK i takiej używam u siebie. Wszystko działa sprawnie i poprawnie. Protip – warto zarejestrować się i zalogować na te same dane w aplikacji na PC jak i NIIMBOT na smartfonie. Dzięki temu możemy po zapisaniu własnych szablonów używać ich wymiennie i mieć do nich dostęp w każdym miejscu. Osobiście bardziej skomplikowane szablony tworze na PC, a później już z apki mobilnej wykonuje ich wydruki (nie trzeba łączyć się drukarką Niimbot B3S za pomocą przewodu USB-C z PC).
  • Dla chętnych, udostępniam spakowaną paczkę zawierająca: sterowniki do Windows, aplikacje na PC oraz NIIMBOT na urządzenia mobilne. Zip jest aktualny na dzień pisania tego posta:

Aplikacja mobilna NIIMBOT

Drukarka termiczna Niimbot B3S – Wybór formatu papieru:

Przy użyciu dedykowanej aplikacji na komputer PC lub na smartfon, można łatwo dostosować format i treść dokumentu do druku. Należy odszukać swój format papieru i wybrać w apce jako nowy szablon (ang. template). Opcjonalnie można także ustawić niestandardowe rozmiary naklejek poprzez zmierzenie np. linijką wymiarów obrazka i dodanie ich ręcznie w oprogramowaniu. Z tego co mi wiadomo, dużym plusem drukarki termicznej Niimbot B3S jest możliwość korzystania z nieoryginalnych papierów / naklejek (czyt. tańszych), podobno inne drukarki wymagają oryginalnych, bo tam one zostają wykryte automatycznie. Nie jestem w stanie tego potwierdzić, bo nigdy nie miałem możliwości używania innej drukarki Niimbot poza modelem B3S. Protip – przy pierwszym uruchomieniu oraz połączeniu drukarki z komputerem PC za pomocą przewodu USB-C warto wykonać aktualizację oprogramowania firmware Niimbot B3S (prawy górny róg ekranu).

Drukarka termiczna Niimbot B3S – drukowanie:

Po przygotowaniu dokumentu, wystarczy wybrać opcję drukowania. Niimbot B3S dostarczy wydruk w szybki i efektywny sposób 😀 Jakość wydruku jest naprawdę dobra, można pokombinować z wyborem density (gęstość ?), standardowo wybrana jest wartość 3 i ja na takiej osobiście drukuje, ale można ją zwiększyć do 5 maksymalnie. Daje to trochę bardziej nasyconą czerń.

Drukarka termiczna Niimbot B3S – podsumowanie

Niimbot B3S to drukarka termiczna, która łączy w sobie łatwość obsługi, przenośność i wszechstronność. Bez względu na to, czy potrzebujesz drukować etykiety w biurze, bilety na wydarzenie czy inne obrazy i grafiki – Niimbot B3S może być doskonałym narzędziem do różnorodnych zastosowań. Jego intuicyjna obsługa sprawia, że nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy technicznej mogą cieszyć się możliwościami drukowania w dowolnym miejscu i czasie. Minusem jest kwestia braku dostępności aplikacji NIIMBOT w sklepie Google Play oraz brak wykrywania drukarki Niimbot B3S przez program NIIM. Są to pewne niedoróbki, które w pierwszej chwili wprowadzają użytkownika w konfuzję, ale po pokonaniu pierwszych schodów zabawa z drukarką Niimbot B3S jest bardzo przyjemna i daje dużo radości połączonej z realną wartością 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *