Gericom to nieistniejący już austriacki producent sprzętu komputerowego, swą siedzibę miał w Linz w górnej Austrii. W roku 2008 firma została kupiona przez Quanmax, Inc, a następnie przekształcona w Quanmax AG, która z kolei po przejęciach istnieje do dzisiaj pod nazwą S&T AG.
Nie spotkałem się wcześniej z tym sprzętem, a już szczególnie z laptopami tej marki. Jednak Gericom Hummer FX 5600 przykuł kilka dni temu moją uwagę na dłużej.

Gericom Hummer FX 5600 – kuloodporny sprzęt do zadań specjalnych!

Jestem pełen podziwy dla tego laptopa z kilku powodów. Pierwszym jest jego wytrzymałość! Egzemplarz jaki otrzymałem widać było, że przeszedł swoje (rocznik 2003), a nadal trzymał się dzielnie, obudowa już podniszczona, popękana ale laptop nadal działał. Z tego co się dowiedziałem przeszedł burzliwe chwile studenckiego życia 🙂
Tym bardziej należą mu się pochwały, ponieważ firma Gericom to nie był żaden potentat, a powiedziałbym mała firma. Jeśli wierzyć Wikipedii, w 2008 zatrudniali _tylko_ 40 pracowników ?! Co prawda to był rok przejęcia firmy i może było już słabo, ale 40-tu pracowników to bardziej laptopowa manufaktura niż producent komputerów przenośnych.

Wracając do tematu wytrzymałości, Gericom Hummer FX 5600 w środku cały jest wzmocniony metalową blachą, która łączy się śrubami z grubymi plastikami obudowy zewnętrznej. Komputer jest masywny i waży swoje na co z pewnością mają także wpływ porządne aluminiowe radiatory w tym jeden z czystej miedzi oraz mocne wentylatory, które notabene chronione są dodatkowo osobną metalową demontowaną kratką. Śmiem twierdzić, że można by na nim zjeżdżać ze stoku używając zamiast sanek 😀

Nietypowy i ciekawy Gericom Hummer FX 5600 czyli laptop z aspiracjami

Jeśli chodzi o wnętrze komputera to jest ono przemyślane, obudowa wewnętrzna posiada dużo przestrzeni. Powiedziałbym, że to idealny laptop do serwisowania w tamtych latach (2003 i później).

Muszę powiedzieć, że jak go otworzyłem to szczęka opadła mi na ziemię, pierwszy raz w życiu widziałem aby w laptopie była użyta i to w dwóch slotach standardowa _desktopowa_ pamięć RAM! Tak Hummer FX 5600 posiada dwa sloty na pełnowymiarową pamięć DDR!
Żeby tego było mało, można w nim wymienić procesor także na desktopowy Intel Pentium 4, jest też wymienna karta graficzna GeForce FX Go5600 (stąd pewnie nazwa Hummer FX 5600) od firmy Nvidia! Co prawda ta już w wersji mobilnej, ale dla mnie to i tak szok.

Zdarzały się (dzisiaj już coraz rzadziej ze względów minimalistycznych) laptopy z wymienną grafiką, wymienne procesory to powiedzmy jeszcze norma, ale wszystkie cztery podstawowe komponenty z możliwością rozbudowy, w tym procesor i pamięć jak w normalnych komputerach stacjonarnych ? To jest coś niebywałego. Zastanawiam się jeszcze nad tym, czy chodziło tu o względy cenowe (mniejsze koszty produkcji płyt głównych ?) czy jednak pójście na rękę klientowi.

Gericom Hummer FX 5600 specyfikacja sprzętowa:

  • procesor: Intel Pentium 4 – 2,66GHz
  • karta grafiki: NVIDIA GeForce FX GO5600, 128 MB
  • pamięć RAM: 1024MB DDR-Ram
  • matryca: 15″ TFT (XGA 1024×768 pikseli), matowa
  • nośnik danych: 60 GB HDD
  • karta dźwiękowa: 16-bit Soundblaster Pro compatible
  • złącza: 4 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 S-Video, 2 PS/2 (klawiatura i mysz), 1 port szeregowy, gniazda audio: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart SD
  • łączność: 10/100 Mbit LAN, 56k Modem V.90, karta wi-fi
  • napęd optyczny: WL 07/03 DVD-RW
  • system operacyjny (oryginalnie): Microsoft Windows XP

Gericom Hummer FX 5600 – BIOS

Udało mi się zgrać BIOS z laptopa za pomocą programatora TL866II Plus, który zapisany był na kości AMD AM29F040B (pamięć FLASH 4Mb 4M 55ns PLCC32). Plik BIN z biosem do pobrania tutaj → GERICOM-Hummer-FX5600_AM29f040B.BIN

Laptop Gericom Hummer FX 5600 kandydat na youngtimera 🙂

Ten laptop to nie samochód, ale jakoś tak mi się skojarzyło z youngtimerem. Nie jest to mocne retro, ale komputer ma w sobie dużo uroku dla sprzętowego freaka i zasługuje na więcej niż zapomnienie. Od dzisiaj ustawiam sobie powiadomienia na wyszukiwania w lokalnych portalach ogłoszeniowych. Może uda się kiedyś złapać okazję w postaci ładnego egzemplarza i dać mu drugie życie.

Jak dla mnie Hummer FX 5600 od Gericom to sprzęt, który jest godzien swojego miejsca w sercu fana komputerów nowych i starych. To też ciekawa austriacka firma, niestety nie przetrwali do dzisiaj jako firma matka, chociaż mieli swoje pięć minut. Gericom istniał od 1990 do 2008 roku, to nie jest znów tak mało.

źródło: wikipedia.org, allegro.pl


1 komentarz

Gericom Hummer FX Force 755xxx - sterowniki / drivers / i instrukcja obsługi / manual - LepszySerwis.pl - Helpdesk IT Poznań · 13 listopada 2020 o 19:18

[…] ostatniej przygodzie z laptoptem Gericom Hummer FX 5600, który był dla mnie dużym i pozytywnym zaskoczeniem jeśli chodzi o jakość wykonania oraz […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *