Dzisiejszy wpis jest uzupełnieniem kilku poprzednich artykułów na tym blogu o problemach z baterią czy informacji o sprawdzaniu stanu aktualnej żywotności ogniw w laptopie. W tym artykule chciałbym przedstawić wskazówki na temat tego jak optymalnie używać baterii w laptopach / smartfonach oraz o tym jak wykonać pierwsze ładowanie w nowym urządzeniu lub po wymianie ogniwa energetycznego.

Oto kilka wskazówek dotyczących użytkowania baterii w laptopie / telefonie w celu zachowania maksymalnej żywotności:

Ładowanie baterii w laptopie / smartfonie:

1. Pierwsze ładowanie:

  • Przy pierwszym użyciu zalecane jest rozładowanie baterii do około 5% i następnie naładowanie jej do 100%.
  • W przypadku rozładowania baterii do 5% konieczne jest wyłączenie laptopa, lub podłączenie zasilacza (po rozładowaniu), aby zapobiec rozładowaniu baterii do 0%, gdyż grozi to skróceniem żywotności baterii lub nawet jej uszkodzeniem.

2. Unikaj częstego ładowania do 100%:

  • Unikaj systematycznego ładowania baterii do pełna, gdy nie jest to konieczne np. wiesz, że nie potrzebujesz maksymalnego czasu pracy na akumulatorze (masz dostęp do gniazdka / źródła zasilania). Z kolei długotrwałe przechowywanie baterii w pełni naładowanej może skrócić jej żywotność.

3. Zachowanie poziomu naładowania:

  • W codziennym użytkowaniu staraj się utrzymać poziom naładowania baterii w zakresie 20-80%. Regularne ładowanie w tym zakresie pomaga w zminimalizowaniu zużycia baterii. Chodzi o to aby unikać pełnych cykli ładowania od 0-3% do 100%. Zdecydowanie skraca to żywotność baterii w laptopie, optymalnie jest rozładowywać ogniwa do około 20% i ładować do 80%. Twoja bateria w laptopie lepiej znosi dwa cykle naładowania od 20% do 80% niż jeden cykl 0-3% do 100%.

4. Ładuj wolno (niskim prądem / natężeniem) słabszą ładowarką:

  • Duża moc ładowarki przyspiesza proces ładowania, ale niestety skraca żywotność baterii.W miarę możliwości należy ładować akumulator tak wolno jak to możliwe. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj stosowanie słabszych ładowarek np. w nocy gdy nie spieszy nam się z ładowaniem baterii, lub w czasie gdy nie potrzebujemy przemieszczać się z komputerem. Szybkie ładowanie wykonuj wtedy gdy jest to konieczne.

Rozładowywanie baterii w laptopie / tablecie:

1. Unikaj pełnego rozładowywania:

  • Unikaj całkowitego rozładowywania baterii zawsze gdy to możliwe. Systematyczne głębokie rozładowywanie może przyspieszyć proces zużywania baterii.

2. Kalibracja baterii:

  • Co kilka miesięcy warto przeprowadzić proces kalibracji baterii, zgodnie z instrukcjami producenta laptopa. To pomoże utrzymać dokładność wskaźnika poziomu naładowania. Nie każdy laptop posiada taką opcję, ale jeśli takowa istnieje, warto z niej skorzystać 🙂

Przechowywanie baterii:

1. Przechowywanie naładowanej baterii:

  • Jeśli planujesz przechowywać baterię przez dłuższy czas, zaleca się, aby była naładowana w zakresie 50-70%. Przechowywanie baterii w pełni naładowanej lub całkowicie rozładowanej przez długi okres czasu może prowadzić do utraty pojemności.

2. Temperatura przechowywania:

  • Unikaj przechowywania baterii w skrajnych temperaturach. Optymalna temperatura przechowywania (tzn. pokojowa) to około 15-25 stopni Celsjusza.

3. Regularne użycie:

  • Jeśli bateria będzie nieużywana przez długi czas, zaleca się od czasu do czasu (co kilka miesięcy) jej naładowanie i rozładowanie w celu utrzymania kondycji.

Pamiętaj, że te wskazówki są ogólne i warto również sprawdzić specyficzne zalecenia producenta laptopa oraz baterii, ponieważ różne modele mogą mieć nieco inne wymagania dotyczące obsługi baterii. A to ? instrukcja_obsługi_baterii_do_laptopa.odt


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *