Asus AGP-V3400TNT/TV 16MB to była moja pierwsza karta graficzna ze stajni Nvidia, totalnie przypadkiem i powiedziałbym fuksem udało mi się ją kupić w tamtych latach w bardzo dobrej cenie, chociaż oczywiście i tak nie kosztowała mało. Zastąpiła mój poprzedni akcelerator graficzny, 3Dfx Voodoo, który służył z powodzeniem później jeszcze w innym komputerze.

Nvidia Riva TNT – Asus AGP-V3400TNT/TV 16MB

Pamiętam jak dzisiaj przeżyłem wielki szok, a był to drugi taki, pierwszy to po tym jak zobaczyłem grę Quake 2 działającego na Voodoo w sprzętowej akceleracji. Tak Riva TNT pokazała prawdziwą jakość obrazu oraz nasycenie barw. Nie mogłem napatrzeć się na tą jakość grafiki, wszystko wyglądało jak przysłowiowa „żyleta”

Przypominam sobie też, że karta Asus AGP-V3400TNT/TV 16MB była na tyle nowa na rynku (rok 1998), że w Internecie nie mogłem znaleźć żadnych jej recenzji przez pierwsze kilka miesięcy jej użytkowania. Byłem w szoku, co się dzieje ? 🙂 To nie to co dzisiaj, gdy wiemy już praktycznie wszystko przed premierą nowych kart graficznych czy innych podzespołów / akcesoriów komputerowych. Tak więc Asus sprawował się bardzo dobrze, to była era częstych lan party i karta głównie służyła do grania w Quake 2. Po jej maksymalnym podkręceniu wyciągała dobre wyniki (ponad ~30fps) w naszej ulubionej strzelance od ID Software.

Nvidia Riva TNT – Asus AGP-V3400TNT/TV 16MB – sterowniki / Windows 98 / 2000 drivers / manual / instrukcja obsługi

Po latach w końcu odkupiłem Asus AGP-V3400TNT/TV 16MB w równie dobrej cenie co kiedyś, oczywiście na dzisiejsze realia. Karta nie posiadała oryginalnego coolera, zainstalowałem więc inny niereferencyjny model, który moim zdaniem prezentuje się bardziej okazale 😉

  • ASUS V3400TNT Series AGP Graphics Cards USER’S MANUAL / instrukcja obsługi – v3400tnt-102.pdf
  • ASUS Display Drivers Windows 98 / Windows ME v6.31 / sterowniki – 631cw9x.zip
  • ASUS Display Drivers Windows 2000/XP / sterowniki – Win2KXP3140H.zip
  • ASUS SmartDoctor v2.65 / oprogramowanie – SmDr266_Beta.zip

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *