Quake 2 to gra wydana w 1997 roku przez legendarne studio id Software, dla wielu z nas dzisiaj to pozycja kultowa. Gra bardzo szybko zdobyła rzeszę fanów, a serwery Quake 2 w tym czasie były mocno oblegane przez graczy. Ten FPP (ang. First Person Perspective) shooter przeszedł do kanonu strzelanek pierwszoosobowych, przetarł szlaki i na zawsze stał się swoistym symbolem rozgrywek deatchmatch (legendarna mapa The Edge – q2dm1 😉 ). Silnik Quake 2 w owym czasie był dość wymagający dla sprzętu komputerowego i bardzo dobrze sprawdzał się jako benchmark / tester ilości wyświetlanych klatek na ekranie. Do dzisiaj jest to przydatne narzędzie do sprawdzania wydajności retro komputerów.

Quake 2

Jak sprawdzić ilość klatek (ang. Frames Per Second) w grze Quake 2 ?

Pierwsze co należy zrobić to uruchomić grę, następnie przechodzimy do konsoli klawiszem shift + ~ (tylda), kolejny krok to wpisanie następujących komend (każdą kolejno zatwierdzamy klawiszem enter):

  • timedemo 1
  • map demo1.dm2

lub

  • timedemo 1
  • demomap demo1.dm2

W tym momencie silnik Quake 2 wykona test FPS (ilość wyświetlanych klatek na sekundę), a następnie wyświetli wynik na ekranie. Można test FPS wykonać dla innej mapy np. demo2.dm2. W takim przypadku w konsoli wpisujemy:

  • timedemo 1
  • map demo2.dm2

Quake 2

„Złote czasy gier, kiedy tylko jeden gość na wsi miał akcelerator graficzny, podpinany do karty graficznej i Quake’a II w dziesięciu kopiach (tak szybko płytki się zużywały). Prawdziwy „Wstrząs II” – kampania dla jednego gracza jak w Doom’ie! Dzięki temu była piracona bardzo namiętnie przez stada pokątnych, straganowych handlarzy (legendarny stadion Dziesięciolecia w Warszawie), zyskiwała najwyższe noty w komputerowych czasopismach (jedyna wtedy wyrocznia – internetu było brak) i zajęła ważne miejsce na dyskach wielu graczy. Kto miał wtedy okazję odpalać tą grę w gronie kilkunastu przyjaciół, u jedynego gościa na wsi, któremu to chodziło – niech pielęgnuje te wspomnienia złotej ery gier komputerowych, komu szansa ta nie została dana – niech żałuje.” – źródło: https://www.gry-online.pl/gry/quake-ii/zd109c

Kategorie: Gry

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *