Karty graficzne marki S3 Incorporated w czasach swojej świetności były niczym zły sen, były tak słabe jeśli chodzi o ich wydajność w grach 3D, że przywarł do nich synonim „deceleratorów”. Coś w tym jest bo pamiętam uruchomienie w tamtym czasie gry Tomb Raider na kracie grafiki od S3 ze sprzętowym wsparciem powodowało, że gra działa wolniej niż w wersji software (procesor Pentium).

S3d Game Pak – gry ze wsparciem sprzętowym dla kart graficznych S3

S3 Incorporated

Tym razem chciałbym przedstawić CD-ROM z serii retro software zawierający gry, które uruchomisz tylko na kartach graficznych S3. Przyznam, że jest to co najmniej dziwne ale prawdziwe. Nigdy bym nie sądził, że wyszła kiedykolwiek taka płyta, tym bardziej że jak wspominałem wyżej S3 nie grzeszyło dobrym wsparciem w 3D.
Nośnik zawiera trzy pełne gry, które uruchomisz tylko na kartach grafiki od S3 (sprawdzałem i nie uruchamiają się nawet w zestawie Matrox + Voodoo)

Gry dedykowane dla kart graficznych S3

Jaki gry znajdziemy na płycie ? Są to:

  • Terminal Velocity komputerowa strzelanka osadzona w świecie SF (całkiem udana jak na tamten czas) wydana w 1995 roku przez 3D Realms
  • Havoc to strzelanka pierwszoosobowa (ang. First-person shooter FPS) wydana przez Reality Bytes również w 1995 roku.
  • Actua Soccer wydana w 1995 roku przez Gremlin Software to symulator piłki nożnej. Coś dla tych, którym nie leżą dwie powyższe gry. Actua Soccer robi wrażenie grafiką, chyba nawet ładniejsza niż Terminal Velocity, w którą to miałem okazję grać lata tamu.

I to tyle jeśli chodzi o płytkę z grami dedykowanymi / wspierającymi sprzętowe wspomaganie na kartach graficznych od S3. Tym razem nie zostawiam odnośnika do pobrania obrazu ISO, ze względu na możliwe prawa autorskie. Dla dociekliwych nośnik pod tytułem S3d Game Pak jest do znalezienia na stronie archive.org.

Abstrahując od możliwości graficznych kart z chipsetami S3 obecnie stały się dla niektórych retro freaków synonimem kultu 🙂 Moim zdaniem właśnie dlatego, że kiedyś nie dało się grać na nich. Sam posiadam w kolekcji chyba kilkanaście sztuk różnych kart graficznych ze stajni S3.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *