Przyspieszanie konkretnych podzespołów komputerowych: procesora, pamięci czy karty grafiki po udanej operacji zawsze daje satysfakcję i bardzo często także profit w postaci wyższej wydajności np. w grach komputerowych. Dzisiaj posiadamy coraz więcej MHz i GHz w swoich desktopach czy laptopach, a sam sprzęt bywa już fabrycznie mocno wyżyłowany. Bardzo często dalszy overclocking nie daje aż tak dużej poprawy wydajności poza samą satysfakcją jego udanego wykonania. Nie zawsze jednak tak było, kilka / kilkanaście lat temu uzyskiwało się widoczną poprawę wydajności poprzez podkręcenie układu graficznego czy procesora komputerowego.

Modyfikacja / flashowanie biosa nVIDIA GeForce FX 5900XT na FX 5950 Ultra

nVIDIA The way it's meant to be playedKilka dni temu postanowiłem spróbować własnych możliwości przy zmodyfikowaniu karty graficznej i uczynieniu z niej wyższego modelu poprzez podmianę biosu na szybszy model. W przypadku serii GeForce FX 5900 sytuacja napawa nadzieją, ponieważ wszystkie modele to ten sam czip, różnicę polegają z pewnością na jakości użytego krzemu oraz szybkości wlutowanych pamięci. Akurat posiadana przeze mnie karta graficzna MSI nVIDIA GeForce FX 5900XT słynie z jakości i dobrze znosi zmianę biosu na wyższy.

Jak wgrać / zmienić bios w kartach graficznych nVIDIA ? Oprogramowanie Nvflash i Winfastflash

Jeśli chodzi o zmiany / wgrywanie biosów w karach GeForce FX 5900 to mamy do czynienia z dwoma ich rodzajami, wersje od WinFasta oraz pozostałe. Chcąc wgrać bios marki WinFast należy użyć dedykowanego oprogramowania, dla pozostałych biosów soft Nvflash będzie odpowiedni.

W moim przypadku używałem aplikacji nvflash.exe i na jej przykładzie opiszę kolejne kroki. Aby operacja przebiegła bez większych problemów należy uruchomić komputer z przygotowanej dyskietki startowej DOS / Windows 98, na którą wcześniej wgrywamy rozpakowane pliki z archiwum nvflash.zip oraz bios dla naszej karty. Ja użyłem oryginalnego od MSI – MSI FX 5950 Ultra.bin.

Jeśli chodzi o komendy potrzebne do sflashowania biosu to są one następujące:

nvflash –b=1 starybios.bin
nvflash -r
nvflash -u -p bios.bin

gdzie nvflash -b=1 starybios.bin zapisuje aktualny bios jako backup (na wszelki wypadek gdyby coś poszło nie tak), nvflash -r zdejmuje flagę zabezpieczającą przed zapisem, a nvflash -u -p bios.bin dokonuje już docelowej operacji flashowania biosu plikiem o nazwie bios.bin (w tym miejscu należy podać nazwę własnego). Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, pozostał restart komputera do systemu operacyjnego Windows i radość z „nowej” karty graficznej 🙂

Widać, że GeForce FX 5900XT zgłasza się już jako FX 5950 Ultra, ale co najważniejsze podbite zostały zegary rdzenia (ang. core clock) z 390MHz na 475MHz oraz pamięci (ang. memory clock) z 700MHz na 950MHz. Jest to spora różnica i taką też widać we wzroście wydajności np. Quake 2 z około 85fps „wskakuje” na ponad 101fps!

Gainward, Gigabyte, Leadtek WinFast, MSI Nvidia GeForce FX 5950 Ultra bios

Pytanie co robić gdyby wystąpiły problemy i / lub coś poszło nie tak ? Mając wcześniej zgrany swój oryginalny bios z karty (komenda nvflash -b=1 starybios.bin), należy przeprowadzić ponowną operację flashowania i wgrać pierwotne oprogramowanie układowe. Ta opcja zadziała tylko wtedy gdy sama karta działa, wyświetla obraz ale są np. problemy za stabilnością.

W momencie gdy karta graficzna nie wyświetla obrazu należy uruchomić komputer ze zintegrowanej grafiki lub innej dodatkowej umieszczonej w slocie PCI / PCI-E i wykonać flashowanie biosu karty Nvidia GeForce FX 5900 do oryginalnego.

MSI Nvidia GeForce FX 5900XT oprogramowanie / instrukcje obsługi / tech dema

Instrukcje obsługi / manuals

Oprogramowanie / software

Dema dedykowane dla serii Geforce FX 59xx / Nvidia tech demos


1 komentarz

☛ RivaTuner v2.24c - ostatnia i najnowsza wersja dla Windows 98 - LepszySerwis.pl - Helpdesk IT Poznań · 2 grudnia 2021 o 18:06

[…] RivaTuner to niegdyś popularna i chyba jedna z najlepszych aplikacji do overclockingu oraz zmian ustawień zaawansowanych kart graficznych. Słowo kiedyś jest tutaj kluczem ponieważ dzisiaj nikt już nie używa tego oprogramowania w nowych systemach operacyjnych. Co innego w buildach retro, tam nadal RivaTuner jest użyteczna. W ostatnim czasie miałem okazję jej używać podczas zabaw z GeForce FX 5900XT. […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *