Często bywa tak, że im więcej czasu minęło od zakupu laptopa tym praca z nim staje się mniej przyjemna. Może to wynikać z kilku czynników. Nasz serwis zajmuje się głównie czynnikami wewnętrznymi – diagnoza oraz usuwanie usterek, tudzież czyszczenie w środku. Jeśli zachodzi potrzeba, wykonamy także reinstalację systemu operacyjnego. Mimo to jest kilka rzeczy, które można wykonać samemu aby cieszyć się szybko działającym laptopem.

System operacyjny

Obecne systemy operacyjne są dość dobrze zoptymalizowane jeśli chodzi o ich codzienne użytkowanie, mimo to jeśli instalujemy bardzo dużo oprogramowania, z czasem Windows może zwolnić. Dobrą praktyką jest co kilka miesięcy przejrzeć ilość zainstalowanych aplikacji i usunąć te, których nie używamy.

Dysk twardy (SSD)

W dobie szybkich dysków SSD problem wydajności schodzi na dalszy plan, jedyna kwestia jaka tutaj może się pojawić to kończąca się pojemność dysku. Warto co jakiś czas sprawdzić zainstalowane aplikację oraz foldery z dokumentami – może się okazać, że zajmują niepotrzebnie miejsce. Podczas tych czynności warto także usunąć pliki tymczasowe oraz poprzednie instalacje systemu Windows Update.

Pamięć RAM

Mała lub niewystarczająca ilość pamięci RAM skutecznie spowolni działanie każdego laptopa. Z drugiej strony dołożenie dodatkowego RAMu przyspieszy komputer oraz system operacyjny. Dla Windows 10 sensowne minimum to 4GB RAM, chociaż zalecamy 8GB pamięci dla komfortowego działania i pracy.

Użytkowanie

W codziennym użytkowaniu laptopa warto zadbać o to aby otwory wentylacyjne nie były zakryte, w niektórych przypadkach pomocne może się okazać użycie podstawki chłodzącej. Warto także zwrócić uwagę na przewody zasilające, dobrze aby nie były przesadnie napięte ani poskręcane, co mogłoby być przyczyną możliwego uszkodzenia samego przewodu jak i portu zasilania.

Konserwacja laptopa

Powyższe sposoby na konserwację laptopa / komputera nie są wszystkimi możliwymi. Istnieje szansa, że problem tkwi w sprzęcie lub oprogramowaniu (wirusy / trojany). Jeśli masz problem z komputerem, przynieś go do nas na bezpłatną diagnozę.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *