Mikrokomputery Commodore to stosunkowo proste i wytrzymałe konstrukcje. Dzięki temu ich ewentualne naprawy lub modyfikację należą do przyjemniejszych. Dla tej platformy pojawiają się także ciekawe usprawnienia np. w postaci zupełnie nowej płytki – zamiennika oryginalnego modulatora RF. Na dniach miałem przyjemność wykonać taką właśnie wymianę za sprawą Preziego. Dzięki za tą możliwość! 🙂

C0pperdragon C64 / 128 Video Enhancement / jak wymienić modulator RF w Commodore ?

Projekt jaki miałem okazję wdrożyć to zamiennik oryginalnego modulatora C64 pomysłu C0pperdragona https://github.com/c0pperdragon/C64-Video-Enhancement/tree/master/analog_only w wersji z wyjściem analogowym. Istnieje także bardziej rozbudowana opcja, ale ta wymaga dodatkowych ficzerów w postaci przewodu i odpowiedniego monitora / telewizora.

C64 zamiennik modulatora RF na bazie THS7316 HDTV

Wymianę modulatora rozpoczynamy oczywiście od wylutowania (ang. desolder) istniejącego. Trzyma się on dość mocno za pomocą obudowy przylutowanej do solidnego pola masowego na płycie głównej oraz ośmiu gold pinów. Szczerze, masa trzyma nieźle, ale piny to dopiero jest wyzwanie. Przydane narzędzia to rozlutownica / odsysacz cyny, dobry topnik w żelu (ang. flux), plecionka (najlepiej z kalafonią) oraz trochę doświadczenia, czasu i cierpliwości. Po zdjęciu pierwotnego modulatora RF można przystąpić do instalacji / wlutowania zamiennika bazującego na układzie THS7316 od C0pperdragon.

Modyfikacja / montaż modulatora RF w Commodore C64 / 128 na bazie THS7316 HDTV

Samo wlutowanie nowego modulatora na bazie chipu THS7316 HDTV to czysta przyjemność, należy pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Commodore C64 można podzielić z grubsza na dwie wersje: starszą Commodore C64G z „długą” płytą główną (ang. long board), oraz Commodore C64C z „krótką” płytą główną (ang. short board). Na płytce drukowanej (ang. PCB) modulatora są oczywiście odpowiednie oznaczenia.

Instalacja zamiennika modulatora RF na płycie głównej short czyli tej nowej polega na wlutowaniu modulatora oraz gold pinów.
Dla starszej płyty głównej long należy dodatkowo przylutować jumper do masy, połączyć płytkę PCB modulatora RF z masą (jest do tego celu przeznaczone dedykowane pole lutownicze (GND1) w górnym prawym rogu) oraz połączyć (zlutować) pole JPLUM1.

Dalszą poprawę jakości obrazu na monitorze LCD można uzyskać instalując dodatkowo moduł LumaFix64 🙂

źródło: https://github.com/c0pperdragon/C64-Video-Enhancement/tree/master/analog_only, https://cbmretro.fi/product/ths7316-based-rf-modulator-replacement-for-c64/


Bartłomiej_Speth

Absolwent wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Fizyka z informatyką. Miłośnik komputerów, sprzętu komputerowego oraz otwartego oprogramowania. Specjalizuje się w budowie, naprawach, modyfikacjach laptopów jak i jednostek stacjonarnych. Zapalony PC'towiec od momentu, w którym otrzymał swój pierwszy komputer z procesorem 80286.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *